Twoje dziecko zachowuje się w ten sposób? Zacznij wreszcie wyznaczać granice

Klaudia Kierzkowska
27 października 2023, 11:57 • 1 minuta czytania
Niejeden rodzic zbyt łatwo ulega prośbom swojego dziecka. Niektórzy spełniają niemalże każde życzenie swojej pociechy. Kupują, o co ta poprosi, przygotowują dania, na jakie w danym momencie ma ochotę. Brzmi znajomo? Oto 5 sposobów, dzięki którym twoje dziecko zacznie bardziej doceniać to, co ma.
Ciągłe uleganie i ustępowanie może okazać się dla dziecka bardzo szkodliwe. fot. Ben Griffiths/Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Ciągłe uleganie, ustępowanie i spełnianie każdej prośby dziecka koniec końców może okazać się dla niego szkodliwe. Pokazuje, że wszystko można mieć i nie ma żadnych ograniczeń. Taki styl wychowania chroni przed trudnymi doświadczeniami i uniemożliwia budowanie "życiowej odporności".


Brak granic

Zastanawiasz się, czy przypadkiem nie pozwalasz swojemu dziecku na zbyt wiele? Podejrzewasz, że nie potrafisz wyznaczyć żadnych granic? Oto sygnały, które świadczą, że tak właśnie jest.

Kilka "złotych" rad

Powiedz "nie" bez poczucia winy

Rodzice często uważają, że powiedzenie "nie" zmniejsza u dziecka poczucie własnej wartości. Jednak dzieci, które nie dostawały wszystkiego na tacy i miały wyznaczone zdrowe granice, mają wyższą samoocenę i większą empatię w stosunku do innych. Kiedy powiesz "nie", uzasadnij swój wybór. Wytłumacz, czym podyktowana jest twoja decyzja.

Skoncentruj się na dawaniu, a nie otrzymywaniu

Postaraj się znaleźć coś, co twoje dziecko może zrobić dla innych. Możecie upiec ciasteczka dla babci lub wspólnie przygotować niespodziankę dla kolegi na urodziny. Pokaż, ile przyjemności można czerpać z obdarowywania innej osoby. Co więcej, ustal granice dotyczące otrzymywania przedmiotów materialnych. Nie daj się "złamać". Ulegając, pokażesz, że twoje słowa nie mają żadnej wartości.

Chwal, tylko kiedy trzeba

Jeśli twoje dziecko uzależnione jest od pochwał, zacznij je chwalić kiedy zrobi coś naprawdę wyjątkowego lub coś nie dla siebie, a dla drugiej osoby. Podkreśl, jak ważny jest drugi człowiek, zrozumienie jego emocji. Podkreśl znaczenie współpracy: "Ty i twój kolega wykonaliście naprawdę dobrą robotę".

Wzmocnij wdzięczność

Praktykowanie wdzięczności sprawia, że dzieci czują się szczęśliwsze i lepiej sobie radzą z przeciwnościami losu. Czerpią większą satysfakcję z życia. Codziennie wieczorem usiądź z dzieckiem i porozmawiaj o tym, za co dzisiaj jest wdzięczne. Starszaki swoje "złote myśli", czy podziękowania mogą zapisywać w pamiętniku.

Wydłuż czekanie

Umiejętność zatrzymania się i czekania jest silnie skorelowana z sukcesem odniesionym przez dziecko w późniejszym życiu. Kiedy rozmawiasz przez telefon, a twoje dziecko akurat chce się pobawić, zasygnalizuj, że teraz jesteś zajęty. Później znajdziesz czas.

Źródło: cnbc

Czytaj także: https://dadhero.pl/292690,dziecko-wpada-w-histerie-placze-i-ucieka-6-sposobow-ktore-zlagodza-lek