Według Center for Disease Control and Prevention (Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom) u dziecka można zdiagnozować zaburzenia lękowe wówczas, gdy odczuwany przez niego lęk i strach zakłócają naukę w szkole, kontakty towarzyskie i życie domowe. Pamiętaj, to ty – rodzic, jesteś na pierwszej linii frontu i to ty powinieneś pomóc dziecku poradzić sobie z uporczywym lękiem.
Jednym ze zwrotów, którego powinieneś bez wątpienia unikać, jest "nie martw się". Choć chęć ukojenia dziecka za pomocą tych słów wydaje się bardzo kusząca, to niestety jest niebezpieczna. Dlaczego? Twoje dziecku musi wiedzieć, że strach jest czymś normalnym, że każdy ma prawo się bać. Nikogo nie można zmuszać do udawania, że wszystko jest w porządku.
Jednym z prostszych sposobów, który pomoże dziecku w powstrzymaniu lęku, jest głębokie oddychanie, które w naturalny sposób uspokaja układ nerwowy. Ćwicz z dzieckiem techniki głębokiego oddychania, oddychajcie naprzemiennie – raz ustami, raz nosem. Pomocne może się również okazać liczenie oddechów.
Wielu dzieciom wydaje się, że poradzenie sobie ze strachem jest ogromnym wyzwaniem, że nie są sobie w stanie z tym poradzić. Wytłumacz, że bywa to trudne, bolesne, ale nie jest niemożliwe. Można to przetrwać. Przypomnij trudne momenty w życiu dziecka, z którymi udało mu się uporać. Wzmocnij pewność siebie i zbuduj pewnego rodzaju odporność.
Choć może wydawać się to dość kontrowersyjne, to unikanie sytuacji, w których dziecko odczuwa lęk, tylko go pogłębia. Psycholog Ashley Castro twierdzi, że rodzice powinni zachęcać swoje dzieci do robienia rzeczy, które je przerażają, pod warunkiem że są w pełni bezpieczne. Przedmioty, sytuacje, których boi się dziecko, stają się jeszcze bardziej przerażające, jeśli zaczynamy ich unikać.
Kolejnym sposobem, który pomoże dziecku w sytuacjach stresowych, jest wprawienie ciała w ruch. Lęk to doświadczenie cielesne, dlatego by się go pozbyć, trzeba go z siebie wyrzucić. Aktywność fizyczna pomoże odwrócić uwagę od niewygodnych uczuć. Dzieci zaczynają ćwiczyć, zajmują się czymś innym i wyrzucają z siebie to, co straszne i złe.
By pomóc dziecku poradzić sobie z lękiem, trzeba zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Jeśli zmagasz się z niepokojem, coś cię paraliżuje, znajdź źródło problemu i spróbuj go rozwiązać. W niektórych przypadkach warto skorzystać z psychoterapii.
Źródło: Parents
Czytaj także: https://dadhero.pl/292534,pomoz-dziecku-poskromic-strach-5-cennych-wskazowek