Kiedy Kajtuś poznał tatusia. To w tym wieku niemowlęta zaczynają reagować na swoje imię

Aneta Zabłocka
25 października 2022, 11:49 • 1 minuta czytania
Najpierw starannie je wybieracie, potem wymyślacie zdrobnienia, a następnie imię dziecka staje się dla was relikwią. Samemu bobasowi do pewnego momentu obojętne jest, jak go nazwaliście, ponieważ ma zupełnie inne priorytety. Jednak etapu rozpoznawania własnego imienia przez dziecko nie można przeoczyć, ponieważ to krok milowy w jego rozwoju.
Dziecko nie reaguje na swoje imię. Dlaczego tak się dzieje? Fot. Unsplash/Anastasia Zhenina
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W pierwszych miesiącach życia bobasa trudno powstrzymać się od "gugania" do niego i ciągłego wymawiania z namaszczeniem jego imienia. Wszak czekałeś na niego prawie rok, patrzysz na dzieło swojego zwycięskiego plemnika i nie możesz uwierzyć, że kiedyś ten mały człowiek będzie miał taki sam rozmiar stopy jak ty.


Powtarzasz i powtarzasz jego imię, a ono mruży oczy albo porusza ustkami i mógłbyś przysiąc, że wie, jak się nazywa. Figa z makiem. W początkowych etapach życia twój niemowlak reaguje na twój głos, dlatego, że zna go z życia płodowego. W pierwszym kwartale przebywania na świecie niemowlę potrzebuje i chłonie przede wszystkim twoją bliskość i ciepło. Przytulając i nosząc go na rękach twój zapach i głos kojarzy mu się z czymś przyjemnym, więc gdy wołasz do niego nad kołyską, bobas cieszy się, że czeka go kolejna dawka przytulasów.

Kiedy dziecko zaczyna reagować na swoje imię?

Wielka zmiana w życiu niemowlęcia przychodzi w okolicach 6. miesiąca życia. I nie tylko dlatego, że na stole zamiast butli pojawia się pierwszy słoiczek z dynią czy marchewką. Rozszerzanie diety jest jednym z licznych etapów, w których niemowlę orientuje się, że jest oddzielnym bytem od swoich rodziców.

To ważny krok milowy w rozwoju dziecka. Bobas zaczyna odwracać wzrok, gdy słyszy, jak go wołasz. Na razie po prostu wie, że głoski złożone w imię np. "Kajtuś" ma coś wspólnego z nim. Do 9. miesiąca życia dziecko już świadomie reagować na swoje imię.

Przez cały ten okres dobrze jest powtarzać imię dziecka w czasie kąpieli, zmiany pieluchy czy zabaw, by wzmocnić w nim przekonanie o nazwie własnej. Używaj czułego tonu głosu oraz radosnej mimiki - niemowlęta to lubią.

Anna Trawka, logopedka, ekspertka Novakid w rozmowie z dad:Hero, dotyczącej rozwoju mowy u dzieci, doradzała, aby od najwcześniejszych miesięcy życia mówić do dziecka. "Możemy zacząć już od bobasa, któremu opowiadamy wszystko, co się z nim dzieje: “teraz będziemy się kąpać”, “będziemy kąpać się w wannie”, “w wannie jest woda”, “woda jest ciepła”, “myję twoją lewą nóżkę”, “chlup, chlup" - tłumaczyła ekspertka.

Budowanie słownej bliskości z dzieckiem wspomoże jego rozwój oraz pozwoli ci szybciej wyłapać nieprawidłowości neurologiczne.

Dziecko nie reaguje na swoje imię: co robić?

W okolicach 9. miesiąca dziecko powinno już reagować na swoje imię, ale także na inne dźwięki płynące z otoczenia. Powinno także:

Jeśli tak się nie dzieje, koniecznie umów się wizytę u pediatry. Nawet jeśli pediatra nie stwierdzi nieprawidłowości (wszak widzi niemowlę tylko kilkanaście minut, a ty codziennie wiele godzin), sprawdź dostępność w poradni laryngologicznej. Laryngolog dziecięcy sprawdzi słuch dziecka, a w razie potrzeby skieruje do neurologopedy.

To może być problem wynikający z fizycznej budowy aparatu słuchowego/mowy lub nieprawidłowości neurologicznych. Brak reakcji na swoje imię może wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi u dziecka, ale nie musi. Często winna jest po prostu zła higiena uszu. Lepiej sprawdzić.

Czytaj także: https://dadhero.pl/287967,jakie-imie-nadac-dziecku-lista-imion-dla-chlopcow-i-dziewczynek