
Czasu na to było sporo, ale wiadomo, rodzice zawsze mają dużo pilnych spraw na głowie. No i wielu z nich wciąż jeszcze nie złożyło wniosku o przyznanie świadczenia 800 plus na nowy okres rozliczeniowy, który zaczyna się 1 czerwca tego roku. Jeśli też należysz do grona tych, którzy zostawili sobie załatwienie tej sprawy na ostatnią chwilę, to ona właśnie nadchodzi. Wniosek musisz złożyć najpóźniej 30 kwietnia. W ten sposób unikniesz przykrej niespodzianki w postaci braku przelewu z ZUS w czerwcu.
Nie ma wniosku, nie ma kasy
Jeśli jednak przygotowania do długiego majowego weekendu pochłoną cię tak bardzo, że zapomnisz o złożeniu wniosku, to nic strasznego się nie stanie. Wniosek złożony w maju czy czerwcu też zostanie zaakceptowany. Ale będzie już przerwa w wypłatach. Zasada jest prosta. Kto złoży wniosek w maju, nie dostanie przelewu w czerwcu, ale w lipcu będzie miał wyrównanie, czyli podwójne 800 plus.
A tym, którzy z wnioskiem zgłoszą się dopiero w czerwcu, ZUS nie zrobi przelewu w czerwcu i lipcu, ale w sierpniu wypłaci wyrównanie za te dwa miesiące. Stracą jednak ci, którzy "obudzą się" dopiero w lipcu. Kto złoży wniosek dopiero w tym miesiącu, zacznie dostawać przelewy dopiero we wrześniu z wyrównaniem jedynie od lipca. Jednym słowem osiem stów za czerwiec przepadnie na zawsze.
Bez wychodzenia z domu
Złożenie wniosku o przyznanie 800 plus na kolejny okres jest banalnie proste. Można to zrobić na kilka sposobów, ale wyłącznie w formie elektronicznej internet. Jedna z możliwości to wejście na stronę PUE ZUS, gdzie można nie tylko złożyć wniosek, ale też znaleźć informacje na temat świadczenia i harmonogramu wypłat.
Inna możliwość to złożenie wniosku na stronie internetowej banku, w którym mamy konto albo w mobilnej aplikacji tego banku. Kolejny portal, w którym można wypełnić wniosek, to Emp@tia. Ostatnia metoda wymaga zainstalowania na smartfonie aplikacji mZUS. To chyba najszybszy sposób, bo apka jest intuicyjna i podpowiada, jak krok po kroku wypełnić wniosek o 800 plus.
Wniosek o 800 plus mogą składać rodzice dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18 lat. Nie ma żadnego limitu dochodów, jedyne warunki, poza wiekiem, są takie, że dziecko musi mieszkać w Polsce i chodzić do przedszkola lub szkoły. Pieniądze przysługują na każde dziecko. Mogą je pobierać także rodzice, którzy się rozwiedli. Jeśli sprawują opiekę naprzemienną, dostają po 400 złotych. Jeśli jednak prawo do opieki ma jeden z rodziców, a wniosek o 800 plus złożą oboje, to ZUS wstrzymuje wypłatę i ustala, komu należą się pieniądze.
Źródło: ZUS