Chcesz, by twoje dziecko zostało sławnym malarzem, rysownikiem, naukowcem lub odkrywcą? A może po prostu pragniesz, by zawsze miało własne zdanie, charakteryzowało się siłą psychiczną i wytrwale dążyło do celu? Nadaj mu imię, którego patronem lub patronką będzie prawdziwy buntownik lub niepokorna wojowniczka.
Jakie imię nadać dziecku? Przy wyborze zainspiruj się postaciami z historii i współczesności.
Nasza propzycja imion dla dziewczynek to: Henryka, Krystyna, Magdalena, Nadia i Sara.
Na liście imion dla chłopców znajdziecie: Alberta, Ignacego, Stefana, Michała i Aleksandra.
Żeńskie imiona dla buntowniczek i wojowniczek
W historii aż roi się od kobiet, które dokonywały wielkich rzeczy. Szkoda tylko, że wciąż tak rzadko się o nich mówi. Pora przypomnieć sobie o dzielnych i nietypowych kobietach z dawnym czasów. Może któraś z nich tak bardzo nas zainspiruje, że będziemy chcieli dać córce tak na imię?
1. Henryka. Czy ktoś z was słyszał o Henryce Pustowujtównie? Nie? A szkoda, bo to była naprawdę ciekawa osobowość. Kiedy Polski nie było na mapie, spiskowała i walczyła w obronie kraju.
Nie wahała się i szybko przywdziała męski strój, by walczyć w powstaniu styczniowym. Koledzy z placu boju traktowali ją jak równego sobie druha. Warto, by córka zyskała tak dzielną oraz silną psychicznie i fizycznie patronkę.
2. Krystyna. Na lekcjach historii niewiele mówi się o Krystynie Wazównie, która została królową w wieku zaledwie sześciu lat! Musiała więc szybko dorosnąć. Wymagano od niej, by znalazła sobie męża, który umocni jej pozycję, ona jednak zakochała się w... jednej ze swoich dam dworu.
Po latach zrezygnowała z tronu i przeniosła się do Rzymu, gdzie prowadziła twórcze życie wśród pisarzy, malarzy i różnych artystów. Jeden z papieży powiedział o niej, że była „królową bez królestwa, chrześcijanką bez wiary i kobietą bez wstydu”.
3. Magdalena. Magdalena Bendzisławska to pierwsza kobieta chirurg. Jej mąż – Wincenty dostał od króla przywilej wykonywania zawodu lekarza i przez długie lata pracował w Wieliczce, ratując życie górników. Magdalena długo przyglądała się jego pracy i pomagała mu.
Wreszcie po jego śmierci sama została chirurżką, a także dentystką. Była silną i pewną siebie kobietą. A na koleżanki, które wykonywałyby podobny zawód, musiała jeszcze trochę poczekać, przez kolejne lata zawód ten był głównie domeną mężczyzn.
4. Nadia. Tym razem przenosimy się do świata sportu. Nadia Comaneci, pochodząca z Rumunii sportowczyni, od najmłodszych lat chciała zostać gimnastyczką. Udało się po trudnych i wyczerpujących treningach. Na igrzyskach olimpijskich w Montrealu zdobyła maksymalną liczbę punktów. Miała wówczas dopiero 14 lat!
Po jakimś czasie postanowiła uciec ze swojej komunistycznej ojczyzny. Przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie do dzisiaj głosi ideę wolności w sporcie.
5. Sara. Kobieta, która w życiu robi nietypowe rzeczy to z pewnością Sara Seager. Dziewczynka od najmłodszych lat interesowała się astrofizyką. Obecnie jest jedną z osób, które zajmują się... badaniem życia na innych planetach.
Męskie imiona dla buntowników i wojowników
Z jednej strony historia jest pełna męskich postaci, a z drugiej tak łatwo nam zapomnieć o inspirujących mężczyznach. Właśnie dlatego przygotowaliśmy listę męskich imion dla prawdziwych buntowników.
1. Albert. Alberta Einsteina nikomu nie trzeba przedstawiać. Z ciekawostek warto jednak wspomnieć o tym, że jako mały chłopiec miał problemy z nauką. Jest więc nadzieja dla naszych dzieci. Kto wie, może w przyszłości nasz syn zostanie kolejnym znanym Albertem?
2. Aleksander. Chcecie, by wasz syn w przyszłości dokonał czegoś wielkiego? Dajcie mu na imię Aleksander, by jego patronem stał się Aleksander Graham Bell – wynalazca telefonu, ale także logopeda i nauczyciel muzyki. Aleksander Wielki, którego każdy z nas zna z kart historii jako wielkiego wojownika, również będzie ciekawą inspiracją.
3.Ignacy. To nie tylko niezwykle ładne i zyskujące popularność imię. Nosił je Ignacy Łukasiewicz – wynalazca lampy naftowej i pionier przemysłu naftowego w Europie. Pełnił też zresztą kilka innych funkcji. Był na przykład farmaceutą czy przedsiębiorcą.
4. Stefan. Stefan Czarniecki znany jest najbardziej z hymnu Polski. Warto jednak wiedzieć, że był wybitnym dowódcą, a także uczestnikiem walki przeciw powstańcom Chmielnickiego. Innym znanym człowiekiem o tym imieniu jest władca – Stefan Batory.
5. Michał. To idealne imię dla wszystkich fanów twórczości Sienkiewicza, zainspirowane jest postacią Michała Wołodyjowskiego – jednego z ważniejszych bohaterów Trylogii. Chociaż ze względu na swój niski wzrost nazywany był małym rycerzem, to posiadał niezwykły hart ducha i nie tylko.