Permisywne rodzicielstwo to styl, na który warto uważać. Nie krzywdź swojego dziecka

Klaudia Kierzkowska
25 marca 2024, 15:52 • 1 minuta czytania
Są różne style wychowania, ale tylko kilka z nich zasługuje na naszą uwagę. Te, w których rodzic jest nieobecny, nie zapewnia dziecku poczucia bezpieczeństwa i bagatelizuje jego potrzeby, od razu lepiej odrzucić. Permisywne rodzicielstwo wydaje się słusznym wyborem, ale czy aby na pewno? Przyjrzyjmy mu się dokładniej.
Permisywni rodzice pozwalają dzieciom niemalże na wszystko. fot. Vika Glitter/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Permisywne rodzicielstwo opiera się na budowaniu więzi emocjonalnej, zaspokajaniu potrzeb dziecka i pozwalaniu mu naprawdę na wiele. Rodzice nie stawiają granic, nie mają wymagań. Bardzo kochają, dużo oferują, ale w zamian niczego nie oczekują. Brzmi idealnie?


Permisywne rodzicielstwo

Permisywne rodzicielstwo to jeden ze stylów rodzicielskich, który został opisany przez amerykańską psycholog Dianę Baumrind. Często bywa nazywane rodzicielstwem pobłażliwym, w którym dziecku wolno naprawdę wiele.

Permisywni rodzice są całkowitym przeciwieństwem "rodziców – helikopterów". Nie kontrolują, nie sprawdzają i nie monitorują. Nie egzekwują, nie wyznaczają zasad i prawie niczego nie wymagają. Są serdeczni, czuli, kochający, ale tak naprawdę nie wychowują. Ich zachowanie i podejście jest bliższe przyjaźni, aniżeli rodzicielstwu.

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (American Psychological Association, APA) twierdzi, że rodzice nie wyznaczają sztywnych granic, nie monitorują zajęć dzieci, ani też nie wymagają od nich odpowiednio dojrzałego zachowania.

– Rodzice permisywni są na każde zawołanie dziecka. Mają tendencję do nadmiernego pobłażania, chcą zadowolić dziecko. Niechętnie wdrażają zasady i dokładają wszelkich starań, aby nie rozczarować swojego dziecka – mówi psycholog Francyne Zeltser.

Permisywnym rodzicom zdarza się przekupić dziecko, by nakłonić je do odpowiedniego zachowania. Bardzo rzadko wyciągają konsekwencje i negują jakieś postępowanie. Dzieci wychowywane zgodnie z tym stylem nie mają żadnych obowiązków i nie muszą przestrzegać żadnych zasad. Przykładowo, mogą spędzać przed telewizorem tyle czasu, ile tylko chcą. Rodzice nie ustalają żadnych limitów.

Skutki permisywnego rodzicielstwa

Zdaniem naukowców zbyt luźne podejście do rodzicielstwa, może prowadzić do szeregu negatywnych skutków. Dzieci wychowywane przez permisywnych rodziców nie wiedzą, czym jest samodyscyplina. Mają słabe umiejętności społeczne, niskie oczekiwania w stosunku do samych siebie. Brak wyznaczonych granic sprawia, że mogą czuć się niepewnie. Zdarza się, że dzieci wychowywane przez permisywnych rodziców:

Źródło: verywellmind.com, healthday.com

Czytaj także: https://dadhero.pl/293036,delikatne-i-niesamodzielne-czym-wyroznia-sie-pokolenie-platkow-sniegu