6 nawyków, które musisz przekazać swoim dzieciom. Wiedziałeś o każdym z nich?

Klaudia Kierzkowska
04 sierpnia 2023, 15:15 • 1 minuta czytania
Jako rodzice mamy na swoje dzieci większy wpływ, niż mogłoby się nam wydawać. Często nie zdajemy sobie sprawy, że maluchy są naszym lustrzanym odbiciem. Dobre zwyczaje, nawyki i zachowania dzieci wynoszą z domu. Sprawdź, co powinieneś przekazać swoim dzieciom.
Nawykiem może być tak naprawdę wszystko – zarówno złe jak i dobre rzeczy. fot. Adelkazaika/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Nawyk to pewne zachowanie, które nabywamy, często powtarzając daną czynność. Nawykiem może być tak naprawdę wszystko – zarówno złe, jak i dobre rzeczy. Jednak rolą i głównym zadaniem rodzica jest nauczenie dziecka wyłącznie tych poprawnych i właściwych zachowań.


Nawyki, które powinniśmy przekazać dzieciom

Prawidłowa higiena

Pod pojęciem prawidłowej higieny kryje się naprawdę wiele. To nie tylko mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, wieczorna kąpiel czy regularne mycie włosów. To także uświadomienie dzieciom, jak ważne jest mycie rąk po każdym powrocie do domu czy przed każdym posiłkiem. Nie zapominajmy o obcinaniu paznokci, wizycie u fryzjera czy codziennym układaniu włosów.

Nawyki żywieniowe

Kolejnym nawykiem, z jakim rodzice powinni oswoić dziecko, są kwestie żywieniowe. Równowaga odgrywa kluczową rolę. Twoim zadaniem jest nauczenie dziecka zdrowej relacji z jedzeniem. Musisz wytłumaczyć, co jest zdrowe, a co nie. Co korzystnie wpływa na pracę organizmu, a co szkodzi. Podczas wspólnych posiłków tłumacz, wyjaśniaj, odpowiadaj na pytania. Naucz dzieci, że nie można ignorować sygnału głodu ani sytości. Ważne, by umieć wsłuchiwać się w swój organizm.

Ćwiczenia

Aktywność fizyczna jest istotnym elementem naszego życia. Poprawia samopoczucie, korzystnie wpływa na zdrowie i jest doskonałym sposobem na odstresowanie. Pokaż dzieciom, że ćwiczysz, że dbasz o swoją kondycję. Nie musisz spędzać kilku godzin tygodniowo na siłowni. Wystarczy wspólna jazda na rowerze, ćwiczenia w parku, pływanie czy granie w piłkę.

Czytanie

Już od pierwszych miesięcy życia czytaj swojemu dziecku. Dbaj o regularność. Spraw, by codzienne nawet kilkuminutowe czytanie przed snem stało się waszym rytuałem. Straszaka zaangażuj we wspólne czytanie, a potem zachęcaj do tego samodzielnego. Czytanie nie tylko rozwija słownictwo i umiejętności językowe, ale korzystnie wpływa na pracę mózgu.

Rodzina i przyjaciele

Uświadom dziecku, że spędzanie czasu z bliskimi jest najpiękniejszą częścią życia. To pewnego rodzaju priorytet. Podczas rodzinnych wieczorów, wakacji u dziadków czy odwiedzin kuzynów dziecko uczy się umiejętności społecznych, a także poprawia jakość swojego życia. Spraw, by to właśnie w gronie najbliższych twoje dziecko czuło się bezpieczne, szczęśliwe i spełnione.

Nastawienie

Nie chodzi o to, byś przez cały czas był pozytywnie nastawiony do otoczenia. Pogodny i uśmiechnięty. Takie zachowanie byłoby nieszczere. Pokaż swojemu dziecku, jak ważna jest wdzięczność i docenianie tego, co się ma. Skupcie się na pozytywach, nawet ze złych sytuacji postarajcie się wyciągnąć coś dobrego. Takie nastawienie będzie miało korzystny wpływ na zdrowie psychiczne twojego dziecka.  

Źródło: Awarenessact

Czytaj także: https://dadhero.pl/291662,6-korzysci-plynacych-ze-wspolnego-spozywania-posilkow-numer-6-cie-zaskoczy