7 strategii, które pomogą dziecku kontrolować trudne emocje. 4 najważniejsza

Klaudia Kierzkowska
07 lipca 2023, 15:50 • 1 minuta czytania
Przeżywanie emocji całym sobą, to coś, co wyróżnia dzieci. Maluchy, w przeciwieństwie do dorosłych, nie potrafią okiełznać tego, co czują. Otwarcie i bez skrępowania to pokazują. To właśnie dzięki twoim wskazówkom, ćwiczeniom i podpowiedziom, dzieci nauczą się przejmować kontrolę nad emocjami – w szczególności tymi negatywnymi.
Dzieci muszą zrozumieć, że złość czy smutek są czymś zupełnie normalnym, ale bicie, kopanie czy gryzienie już nie fot. Pezibear/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dzieci uczą się kontrolowania emocji, jednak trudne chwile, nieprzewidziane momenty wydają się być dla nich przytłaczające. Nawet to, że nie mogą znaleźć ulubionej zabawki czy kupić w sklepie tego, na co mają ochotę, może doprowadzić do wybuchu złości i histerii.


Jak pomóc dziecku kontrolować emocje?

Naucz rozpoznawać uczucia

Tylko wtedy, gdy dzieci będą umiały rozpoznawać to, co czują, nauczą się kontrolować emocje. Dzieci muszą zrozumieć, że złość czy smutek są czymś zupełnie normalnym, ale bicie, kopanie czy gryzienie już nie. Upewnij się, że twoja pociecha nie ma z tym problemu, w przeciwnym razie kontrolowanie negatywnych emocji będzie dla niej ogromnym wyzwaniem.

Naucz słuchać

Zdarza się, że dzieci reagują zbyt impulsywnie, bo nie słuchały uważnie. Nie do końca zrozumiały, a już zaczęły się denerwować i złościć. Fundamentalne znaczenie ma nauczenie dziecka słuchania ze zrozumieniem. Dlatego zawsze poproś o powtórzenie tego, co zostało powiedziane. Będziesz miał pewność, że wszystko jest jasne.

Nie bagatelizuj

Wielu rodziców stara się odwrócić uwagę dziecka od negatywnych emocji, jakie właśnie się w nim pojawiają. Bagatelizują złość, smutek czy frustrację. Za wszelką cenę starają się skupić uwagę malucha na czymś innym. Zagadują, zaczynają coś opowiadać, pokazują coś nowego. To jeden z większych błędów, jaki możemy popełnić. Uczuć dziecka nie można lekceważyć, ani bagatelizować, trzeba o nich porozmawiać.

Naucz rozwiązywania problemów

Dzieci powinny nauczyć się identyfikować problem, z którym się borykają. Ważne, by umiały nazwać i zrozumieć emocje im towarzyszące, a także podejmować decyzje w logiczny i przemyślany sposób. Dziecko, które potrafi przeanalizować to, co się właśnie wydarzyło, zastanowić się i na spokojnie pomyśleć, nie będzie reagowało impulsywnie.

Ustal zasady

Wyznacz granice, wyjaśnij dziecku, czego oczekujesz. Kiedy będzie wiedziało, co ma robić, co wolno, a czego nie, będzie mu łatwiej kontrolować swoje zachowanie. W świecie bez zasad i reguł o wiele trudniej się funkcjonuje.

Zachęcaj do aktywności fizycznej

Ruch, a w szczególności ten na świeżym powietrzu, pomaga rozładować napięcie, nerwy i stres. Dzieci aktywnie fizycznie lepiej radzą sobie z emocjami, kontrolowanie negatywnych impulsów nie stanowi dla nich tak dużego wyzwania. Zapisz malucha na zajęcia dodatkowe – piłka nożna, a może basen? Podczas biegów, treningów czy nawet skakania na skakance dziecko wyrzuca z siebie złą energię i zaczyna koncentrować się na tym co dobre.

Daj dobry przykład

Pamiętaj, że dziecko naśladuje twoje zachowania. Przygląda się, w jaki sposób radzisz sobie z emocjami. Jak reagujesz w pewnych sytuacjach. Oczekujesz od dziecka spokoju i opanowania? Warto byś sam posiadał takie umiejętności.

Źródło: Exploringyourmind

Czytaj także: https://dadhero.pl/291902,to-tylko-moje-jak-nauczyc-dziecko-dzielenia-sie-zabawkami