W życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, w którym nie chce dzielić się swoimi zabawkami. Płacze, gdy inne dziecko w piaskownicy zabierze mu łopatkę, czy nawet dotknie ulubionego misia. Nauka dzielenia się z innymi, choć często nie przychodzi z łatwością, jest ważnym elementem życia dziecka.
Reklama.
Reklama.
Dzielenie się zabawkami, a w szczególności tymi ulubionymi, jest jedną z trudniejszych rzeczy, z jaką przychodzi się maluchowi zmierzyć. Choć z jednej strony dzielenie się jest przejawem uprzejmości i dobrego wychowania, to oddanie zabawki (nawet na chwilę) może wzbudzać w maluchu lęk i niepokój.
Jak nauczyć dziecko dzielenia się?
Nie zmuszaj
Najważniejsze, by dziecko nie było do niczego zmuszane. Podzielenie się zabawką nie powinno być czymś, co robi wbrew własnej woli. Nie możesz wymagać od dziecka, by za każdym razem dzieliło się w piaskownicy wiaderkiem czy w przedszkolu ulubionym misiem. Każdy, bez względu na wiek, ma prawo powiedzieć "tak" lub "nie". Każdy ma prawo do własnego zdania. Dziecko powinno móc samo decydować o swoich rzeczach.
Pozwól decydować
Naucz dziecko dzielenia się, ale takiego, które nie zmusza go do rezygnacji ze swoich potrzeb. Podczas wspólnej zabawy zapytaj, czy możesz pobawić się samochodzikiem. Jeśli wyrazi sprzeciw, nie bierz na siłę, a wybierz inną zabawkę. Poproś, by maluch dał ci znać, kiedy będziesz mógł pobawić się zabawką, o którą pytałeś.
Szanuj własność
Pokazuj dzieciom, że szanujesz ich własność. Podkreślaj, że to one decydują, czy się z kimś podzielą zabawką, czy nie. "To jest twój samochodzik. Możesz się nim bawić sam albo z kolegą. Decyzja należy do ciebie."
Zachęcaj do wymiany
Dziecku, które nie chce się dzielić z innymi, warto uświadomić, że istnieje magiczny sposób – wymiana. Wytłumacz, że nie można brać cudzych rzeczy bez pytania i zgody właściciela, ale można zapytać i poprosić. Podczas wspólnej zabawy zachęcaj do wymiany zabawek. Wiele dzieci właśnie tym sposobem nauczyło się dzielić z rówieśnikami.
Chwal
Pozytywne wzmocnienie, czyli komunikaty "jestem z ciebie bardzo dumny", "cieszę się, że się podzieliłeś", to świetny sposób, który zachęca dzieci do dzielenia się z innymi. Dzieci uwielbiają być doceniane przez rodziców, wykorzystaj to.
Szukaj przyczyny
Jeśli mimo wielu prób i starań, twoje dziecko wciąż nie chce bawić się i dzielić z rówieśnikami, poszukaj przyczyny. Dowiedz się, czym to jest spowodowane. Może obawia się, że ktoś popsuje jego ulubioną zabawkę, albo boi się, że już jej nie odzyska. Często znalezienie przyczyny okazuje się skutecznym wyjściem z sytuacji.
Daj dobry przykład
I co najważniejsze, daj dziecku dobry przykład. Jeśli chcesz, by dzieliło się z innymi, sam się z nim podziel. Poczęstuj jabłkiem, czekoladą podziel się ulubionymi markerami.