Zagraża zdrowiu, a nawet życiu. Jak rozpoznać objawy odwodnienia u dziecka?

Klaudia Kierzkowska
19 czerwca 2023, 12:43 • 1 minuta czytania
Odwodnienie u dziecka to niebezpieczny stan zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. Może pojawić się na skutek infekcji układu pokarmowego, w przebiegu wymiotów, biegunki lub podczas upałów przy niewystarczającej podaży płynów. Jak rozpoznać odwodnienie u niemowląt i małych dzieci? Co powinno zaniepokoić?
Odwodnione dziecko płacze bez łez lub łez ma zdecydowanie mniej niż zwykle. fot. Jennifer_Menendez_522/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Odwodnienie powstaje w wyniku nadmiernej utarty wody i elektrolitów z dziecięcego organizmu. U małych dzieci objawy odwodnienia mogą pojawić się już nawet w przeciągu kilku godzin. Maluchy odwadniają się szybciej, bowiem ich zapotrzebowanie na płyny jest większe w przeliczeniu na kilogram masy ciała.


Objawy odwodnienia

Mniej mokrych pieluch

Odwodnione dziecko oddaje mniej moczu, co łatwo zauważyć u niemowląt i małych dzieci. Suche pieluchy są dość charakterystyczną oznaką odwonienia, obok której nie można przejść obojętnie. Ciemny i zagęszczony mocz to pierwszy sygnał świadczący o niewystarczającej ilości płynów w organizmie.

Utrata energii

O odwodnieniu może świadczyć również apatia, zmniejszona aktywność, rozdrażnienie i wzmożona senność, dlatego tak ważne jest, by dokładnie przyglądać się zachowaniu dziecka. Pogorszonego nastroju, problemów z koncentracją czy płaczliwości nie powinniśmy tłumaczyć po prostu gorszym dniem.

Suchość

Suchość błon śluzowych jamy ustnej i języka to kolejne możliwe objawy odwodnienia. U odwodnionych dzieci można zauważyć spierzchnięte usta i wyczuć nieprzyjemny zapach z ust.

Płacz bez łez

Odwodnione dziecko płacze bez łez lub łez ma zdecydowanie mniej niż zwykle. Płacz bez łez niekoniecznie jest histerią, dlatego nie lekceważ takiego zachowania.

Podkrążone oczy

Po kilku dniach odwodnienia pojawiają się cienie pod oczami, a oczy mogą wydawać się lekko zapadnięte. Z kolei u niemowląt ciemiączko, czyli błona łącząca kości czaszki, może być bardziej zapadnięte niż dotychczas.

Zmiany w oddychaniu

Szybszy, ale płytszy oddech, a także niskie ciśnienie i przyspieszony puls mogą świadczyć o poważnym i groźnym odwodnieniu organizmu. Bądź czujny, nie lekceważ sytuacji i szybko wezwij pogotowie.

Stopień nasilenia odwodnienia

Istnieją trzy stopnie odwodnienia u dzieci:

Jak nawadniać dziecko?

By nie doszło do odwodnienia, podczas biegunki, wymiotów czy upałów należy podawać dziecku do picia jak najwięcej wody. Podczas dolegliwości ze strony układu pokarmowego dużo skuteczniejsze są płyny nawadniające zwierające elektrolity i glukozę.

Kiedy wymagana jest hospitalizacja?

W sytuacji, gdy maluch nie chce przyjmować płynów nawadniających, może dojść do odwodnienia zagrażającego zdrowiu lub życiu. Kiedy czujesz niepokój i zauważasz u dziecka wcześniej opisane objawy, skontaktuj się z lekarzem pediatrą. Gdy dziecko traci przytomność, zaczyna szybciej, ale płycej oddychać, nie czekaj i wezwij pomoc.

Źródło: NHS.com

Czytaj także: https://dadhero.pl/289771,jak-szybko-i-skutecznie-nawodnic-organizm-podczas-upalow-wskazowki