4 sytuacje, w których rodzic nie powinien przepraszać dziecka. Każda tak samo ważna

Klaudia Kierzkowska
16 czerwca 2023, 15:15 • 1 minuta czytania
"Przepraszam" to słowo, które ma wyjątkową moc, zwłaszcza wtedy, gdy jest wypowiedziane prosto z serca. Choć przepraszanie nie jest łatwe, bo oznacza przyznanie się do winy, świadczy o naszej dojrzałości i odpowiednich kompetencjach rodzicielskich. Dzieci potrafią wyprowadzić z równowagi i doprowadzić do sytuacji, w której puszczają nerwy. Jak się wtedy zachować? Oczywiście przeprosić. Są jednak sytuacje wymagające od rodziców innego zachowania.
Nie przepraszaj, kiedy twoje dziecko nie dostało tego, czego oczekiwało. fot.Greyerbaby/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dzieci to doskonali testerzy naszej cierpliwości. Kiedy ponoszą nas emocje i zachowamy się nie tak, jak powinniśmy, musimy przeprosić. Wielu rodziców ma opór przed przyznaniem się do winy. Obawia się utraty autorytetu czy szacunku. Zupełnie niepotrzebnie, bowiem przyznanie się do błędu jest oznaką dojrzałości. I tylko w taki sposób możemy nauczyć dziecko odpowiedniego zachowania. Warto jednak pamiętać, że nie za wszystko należy dzieci przepraszać. Oto 4 takie sytuacje.


Kiedy nie należy przepraszać dziecka?

Kiedy dziecko jest zdenerwowane, ponieważ nie dostało tego, czego oczekiwało

Dzieci mogą odczuwać niepokój, lęk, a nawet strach, kiedy sprawy nie układają się po ich myśli. Nie tak, jak by tego oczekiwali. Dzieci nie tylko potrzebują bezwarunkowej miłości rodziców, ale także granic przez nich wyznaczonych. Czasami o wiele łatwiej dać dziecku wszystko to, co chce i kupić kolejną zabawkę, niż powiedzieć stanowcze nie. Jednak kiedy uda nam się znaleźć w sobie na tyle odwagi i siły, by odmówić i nie spełnić kolejnej zachcianki pociechy, musimy mieć świadomość, że może pojawić się płacz, bunt i tupanie nogami.

I choć możesz czuć się winny, że nie spełniłeś prośby swojego dziecka, pamiętaj, że zrobiłeś to dla jego dobra. To właśnie jedna z tych sytuacji, w której pod żadnym pozorem nie należy przepraszać. Dlaczego? Przepraszając, wysyłasz swojemu dziecku sygnał, że zostało skrzywdzone, co jest nieprawdą. Przepraszając, przyznajesz się do winy, a przecież nic złego nie zrobiłeś.

Kiedy nie przekroczyłeś granicy

Przepraszamy za nieodpowiednie zachowanie, a nie za emocje. Kiedy uniosłeś głos, krzyknąłeś i zachowałeś się po prostu niewłaściwie, powinieneś przeprosić. Nie masz prawa poniżać, obrażać, czy przekraczać pewnych granic. Jeśli jednak byłeś stanowczy i zareagowałeś na nieodpowiednie zachowanie dziecka, nie przekraczając żadnej granicy, nie masz za do przepraszać. W przeciwnym razie wyślesz sygnał, że to ty postąpiłeś niewłaściwie, a nie twoja pociecha.

Kiedy dziecko zachowuje się nieodpowiednio

Wiele dzieci myśli wyłącznie o sobie i nie zwraca uwagi na to, co mówią rodzice. Zdarza się, że maluchy wpadają w złość zupełnie bez powodu, bez żadnej poważnej przyczyny. Kiedy takie zachowanie ma miejsce w domu, jest do przeżycia. Jednak kiedy histeria pojawia się w miejscu publicznym, rodzice w obawie przed dalszym rozwinięciem sytuacji, próbują uspokoić i przekupić dziecko. W nerwach zaczynają przepraszać i całą winę biorą na siebie.

Kiedy to nie ty powinieneś przeprosić

To, że rodzice troszczą się o swoje dziecko, jest jak najbardziej naturalne. Jednak chronienie przed całym światem i trzymanie pod kloszem jest niczym innym jak wyrządzaniem mu krzywdy. Kiedy ktoś skrzywdzi czy zawiedzie twoje dziecko, być może będziesz chciał przeprosić je w imieniu tej osoby. Przepraszanie za czyjeś złe zachowanie nie jest ani twoim obowiązkiem, ani tym bardziej dobrym rozwiązaniem. Nie ulegaj takiej pokusie.

Źródło: Awarenessact.com

Czytaj także: https://dadhero.pl/290134,nie-ucz-corki-przepraszac-tak-wzmocnisz-jej-pewnosc-siebie