Banknoty z PRL-u mogą sporo kosztować. Sprawdź, czy nie masz ich w domu
Często zdarza się, że banknoty z PRL-u są warte naprawdę ogromne sumy. O wartości starych nominałów świadczy zdobyta punktacja w procesie certyfikacji, który w Polsce jest stosowany od wielu lat.
Katalogi banknotów potrafią pokazać znaczące różnice pomiędzy poszczególnymi nominałami. Najważniejsze są:
- wysokość nominału
- dostępność na rynku
- rok druku lub wybijania.
Stare polskie banknoty mają różne wartości, które często robią duże wrażenie, choć teoretycznie nic za nie nie kupimy. W praktyce jednak wiele czynników składa się na to, ile taki banknot lub moneta może kosztować.
Przejdźmy do przykładów. Banknot o nominale tysiąca złotych z 1975 na aukcji wyceniono na około 350 złotych. Podobny banknot, tylko z 1982 roku, jest wyceniany przez specjalistów na nieco mniej – od 15 do 90 złotych. Nominał 10 złotych z 1872 roku z wizerunkiem generała Józefa Bema jest dostępny na aukcjach nawet za 349 zł.
Liczy się jakość
Nawet najrzadszy numer seryjny nie pomoże, jeśli banknot będzie dostatecznie zniszczony lub np. całkowicie niewidoczny. Najcenniejsze są bowiem te, które nigdy nie były w obiegu i mają ostre rogi i oryginalny blask.
Używane jednak też są "w cenie". Ważne jednak, by rogi były tylko trochę zaokrąglone i brakowało wszelkich innych dolegliwości.
Czytaj także: https://dadhero.pl/291341,dostala-miliony-w-prezencie-i-ani-mysli-ich-oddawac-uda-jej-sie