To największy superjacht, jaki powstał w Polsce. Maszyna jest warta fortunę

Krzysztof Górski
08 grudnia 2022, 13:32 • 1 minuta czytania
Gdańską stocznię Conrad Shipyard niedawno opuścił nowoczesny superjacht. Konstrukcja liczy sobie 44 metry długości i jest warta ponad 115 milionów złotych.
Stocznię w Gdańsku opuścił nowoczesny superjacht conradshipyard.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Prace nad budową maszyny trwały w Gdańsku 2 lata. C144S ACE to pierwsza zwodowana jednostka z nowej serii superjachtów stoczni Conrad. Jej nazwa została utworzona z pierwszych liter imion córek właściciela, ace to także anglojęzyczne określenie asa serwisowego w tenisie ziemnym.


Dzieło najlepszych w Europie

Jacht powstał dzięki współpracy wielu uznanych europejskich firm. Jego sylwetkę zaprojektowało brytyjskie studio Reymond Langton, natomiast za architekturę okrętową odpowiedzialna była holenderska spółka Diana Yacht Design. Projektem wnętrz oraz zewnętrznych stref wypoczynkowych zajęło się studio M2 Atelier z siedzibą w Mediolanie. - ACE to połączenie eleganckiego designu z niesamowitą harmonią oraz intrygującą sylwetką współczesnego superjachtu - powiedział Mikołaj Król, prezes zarządu i dyrektor generalny Stoczni Conrad.

Kilka danych technicznych

Jacht został wyposażony w dwa silniki o mocy 500 kW. Te mogą rozpędzić jednostkę do 13 węzłów (24 km/h). Przy prędkości 10 węzłów (18,5 km/h) będzie w stanie przepłynąć 4 tys. mil morskich (7,4 tys. km). 44,5-metrowy luksus na wodzie na pokład zabiera 10 gości i 9-osobową załogę. Jest największym jachtem motorowym wyprodukowanym do tej pory w gdańskiej stoczni, ale również najdłuższym jachtem tego typu zbudowanym w całości w Polsce.

Wewnątrz jachtu znajdziemy 4 kabiny VIP, 4 dwuosobowe kabiny dla załogi, kabinę kapitańską na mostku i oczywiście apartament właściciela. Dostępne są też kino pokładowe, dwa bary i dwie jadalnie, 4 strefy relaksu, basen i klub plażowy.

Wartość jednostki szacuje się na 117 milionów zł. Drugi egzemplarz z tej linii jest obecnie w trakcie konstrukcji z dostawą zaplanowaną na czwarty kwartał 2023 roku.

Czytaj także: https://dadhero.pl/290554,polska-technologia-moze-rozwiazac-kryzys-wodny-na-swiecie