Nie siedźcie w domu! Oto nasze propozycje na rodzinne spędzenie Nocy Muzeów

Aneta Zabłocka
Nie przekreślajcie Nocy Muzeów, tylko dlatego, że macie dzieci. Dużo wystaw jest czynnych już w godzinach popołudniowych lub wczesnowieczornych, kiedy dzieciaki nie śpią. Pokażcie im, że zwiedzanie może być fajną przygodą. Wybraliśmy dla was 5 muzealnych inicjatyw, które odbędą się 15 maja w Warszawie.
Noc Muzeów dla rodzin z dziećmi. Co odwiedzić i o której godzinie? Fot. Unsplash

Muzeum Etnograficzne

Przede wszystkim dla zobaczenia wystawy IKONY, która znika po 15 maja. To wystawa opowiadająca o kultowych wytworach cyfrowego świata. Zaskocz swoje dzieci widokiem Nokii 3310, czyli telefonu bez kolorowego wyświetlacza, niech dzieci dowiedzą się, co stanie się ze światem, jeśli padną wszystkie serwery.

W czasie wystawy eksponaty będzie można dotknąć, trochę się nimi pobawić i doświadczyć cyfrowej historii. Szczególnie polecam rodzicom wczesnych nastolatków, które zakochały się w social-mediach, ale jeszcze co nieco do nich dociera.


Można przychodzić od godz. 18. ul. Kredytowa 1.

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek


Bez sztampy, nie chodzi o to, żeby pooglądać sobie zabawki. Chociaż trochę też. Na Noc Muzeów placówka przygotowała specjalną wystawę "Mazowsze w spódnicy". To dalej lalki, ale ukazujące sylwetki wybitnych mieszkanek województwa. Kobiet związanych z nauką, sztuką, polityka i sportem. Lokalne Barbie z historią, które w przystępny sposób uczą, że siła jest kobietą.

Wystawa czynna od godz. 20. Uwaga, bo muzeum przeniosło swoją działalność z Pałacu Kultury i Nauki na Starówkę do Oddziału Wystaw Czasowych, ul. Krzywe Koło 2/4.

Tramwaje Warszawskie

Zakłady tramwajowe może i nie kojarzą się z muzeum, do czasu, gdy nie trafimy na tabor bez klimatyzacji. Jednak w tym roku na pl. Narutowicza do godz. 18 będzie można zwiedzać zabytkowe autobusy i tramwaje. Na torach staną pojazdy sprzed 115 lat, wagony z czasów II wojny światowej oraz stołeczne "parówki".

Dzieci pałają niezrozumiałą i uzależniającą je miłością do tramwajów i innych dużych pojazdów, więc możecie być pewni, że zapewnicie im fajną zabawę.

Zwiedzanie od godz. 18. Pl. Narutowicza.

Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa

To nie tyle zwiedzanie, co gra miejska zorganizowana w poszukiwaniu syrenki! Organizatorzy głoszą, że w czasie śledzenia kobiety z ogonem przydadzą wam się kartka i długopis oraz ściągnięty na telefon plik mp3 przygotowany przez JCC (znajdziecie do na FB).

Spacer trwa około 1,5 godziny. Nie trzeba się zapisywać, tylko stawić przy wejściu na Bazar Różyckiego.

Zabawa rusza już o godz. 15. Ul. Targowa 54, Bazar Różyckiego.

Fundacja Rok Rzeki Wisły

Ahoj, przygodo! W Porcie Czerniakowskim zacumuje "Dar Mazowsza", który zabierze was w rejs po Wiśle. To będzie podróż w czasie, bo łajba jest drewniana, o historii rzeki i ukrytych w niej skarbach opowie facet w dziwnym wdzianku, a w tle będzie zachodziło słońce. Pięknie, ale to wyprawa dla wytrwałych i nocnych marków.

Rejs zaczyna się o godz. 21. Port Czerniakowski, plaża Płyta Desantu,
bulwar Flotylli Wiślanej