Tęczowy piątek wychodzi poza szkołę. Przemek Staroń poprowadzi lekcje dla wszystkich uczniów w kraju

Kacper Peresada
Po pięciu latach od pierwszej edycji Tęczowy Piątek na dobre zadomowił się w szkolnym kalendarzu. Wyczekiwane przez uczennice i uczniów święto, które ma na celu pokazać młodzieży LGBT, że jest akceptowana, odbędzie się w ostatni piątek października. O tym, jak będzie wyglądał Tęczowy Piątek w tym roku zdecyduje młodzież. Dołączyć do nich będą mogli wszyscy ci, którzy chcą okazać wsparcie młodym osobom LGBT.
Tęczowy piątek. Kiedy się odbywa i jak mogę w nim wziąć udział? fot. Tęczowy Piątek / Kampania Przeci Homofobii

Jak walczyć z homofobią?

Według badań, aż 70% nastolatków LGBT ma myśli samobójcze, a blisko połowa z nich musi mierzyć się każdego dnia z objawami depresji. Młode nieheteronormatywne osoby każdego dnia dotykane są przez przemoc motywowaną homo- i transfobią. Problemy te niestety nie zostają w szkole. Wielu nastolatków i dzieci musi często nie czuje również akceptacji w domu. Dość powiedzieć, że jedynie 25% osób, które o swojej orientacji psychoseksualnej lub tożsamości płciowej powiedziało rodzicom czuje akceptację ze strony matek. W wypadku ojców ten wynik jest jeszcze niższy - jedynie 12 procentów ojców akceptuje swoje dzieci.


Czytaj też: Gej w przedszkolu: Tak wygląda praca homoseksualnego wychowawcy kilkulatków. Czego tu się bać?

W ostatnich miesiącach młodzież LGBT musi również radzić sobie z pandemią. Jedynie co piąty nastolatek twierdzi, że izolacja nie miała negatywnego wpływu na ich zdrowie psychiczne, a co czwarty uczeń nie chciał brać udziału w zajęciach online z obawy przed homofobicznymi rówieśnikami.
Barbara Baran, psycholożka Fundacji SEXEDpl.

Homofobia jest siłą realnie zagrażającą zdrowiu wielu młodych osób, ale osłabia ją każdy akt wsparcia i solidarności. Udział w Tęczowym Piątku to wyciągnięcie przyjaznej dłoni jako znaku, że chcę świata, w którym razem jesteśmy bezpieczni. To życzliwość, która ratuje życie

Tęczowy Piątek w 2020 roku

Kampania Przeciw Homofobii postanowiła w tym roku zaprosić do współpracy Przemka Staronia - Nauczyciela Roku 2018. 30 października o godzin 12:00 Staroń poprowadzi wirtualną lekcję "Zranieni – ranią, skrzywdzeni – krzywdzą. Jak nie dać się dyskryminacji".
Przemek Staroń

Najważniejsze jest, cokolwiek by się nie działo, aby oświetlać się światłem rzetelnej wiedzy i bycia ze sobą. Bądźmy więc ze sobą już w piątek, 30 października o godz. 12.00 . Zapraszam Was serdecznie na moją lekcję online w ramach Tęczowego Piątku. Bądźcie. Bądźmy tam razem

Lekcja będzie emitowana na żywo równolegle na facebooku Przemka Staronia, facebooku i youtubie Kampanii Przeciw Homofobii oraz na Brainly.pl – platformie edukacyjnej, na której przy okazji Tęczowego Piątku uruchomione zostanie konto KPH, które udzielać będzie eksperckich odpowiedzi dotyczących społeczności LGBT.

Jak mogę świętować Tęczowy Piątek?

Udział w wirtualnej lekcji Przemka Staronia i wizyta na platformie edukacyjnej Brainly.pl to punkty obowiązkowe dla świętującej Tęczowy Piątek społeczności szkolnej. Co poza tym warto zrobić, żeby 30 października okazać młodzieży LGBT wsparcie?

1. Ubierz coś tęczowego – np. przypinkę, torbę lub skarpetki
2. Użyj nakładki #TęczowyPiątek2020 na zdjęcie profilowe na Facebooku
3. Umieść tweeta z hasztagiem #TęczowyPiątek
4. Wywiesić w oknie lub na balkonie tęczową flagę, zrobić jej zdjęcie i wrzucić na Instagram (koniecznie z hasztagiem #TęczowyPiątek)
5. Wydrukowuj plakat ze strony teczowypiatek.pl i powiesić go w widocznym miejscu.
6. Zadzwoń do młodej osoby LGBT, którą się zna, by powiedzieć jej, że może na Ciebie liczyć.
Max Świrski, tegoroczny maturzysta.

Polska w ciągu ostatnich lat stała się miejscem wrogim osobom LGBT+, gdzie na każdym kroku wmawia się nam, że nie pasujemy, że jesteśmy „wybrykami natury” i przyczyną wszelkich problemów tego kraju. Dlatego tak ważne są dla nas małe rzeczy, takie jak tęczowa przypinka na czyimś plecaku, flaga zawieszona w oknie czy naklejka „Tu jesteście u siebie” na szybie restauracji. Takie małe rzeczy dają nam siłę, na walkę ze smutną codziennością, pokazują nam, że jest jednak światełko na końcu tego tunelu