Polska będzie miała własne mistrzostwa w naśladowaniu ptaków. Każdy może wystartować!

Artur Grabarczyk
23 sierpnia 2024, 09:50 • 1 minuta czytania
Nie od dziś wiadomo, że "Polacy nie gęsi, iż swój język mają". Teraz będziemy mieli też swoje zawody, w których można będzie naśladować głosy gęsi, a także innych ptaków. Pierwsze w historii Mistrzostwa Polski w Naśladowaniu Ptaków odbędą się 13 września w Warszawie.
Wiesz, jak robi kura? A umiesz to zaprezentować? No to nadajesz się do startu w Mistrzostwach Polski w Naśladowaniu Ptaków. fot. Łukasz Szczepański/REPORTER/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków to bardzo zasłużona organizacja, która ma na koncie wiele ważnych inicjatyw na rzecz ochrony przyrody. Skupieni w niej miłośnicy ornitologii, oprócz niezwykłej pasji, mają też spore poczucie humoru. Dowód? OTOP wraz z Towarzystwem Krajoznawczym "Krajobraz" organizuje właśnie całkowicie niepoważną akcję, czyli pierwsze Mistrzostwa Polski w Naśladowaniu Ptaków.


Wykrakane mistrzostwo

Kto może wziąć udział w tych nietypowych zawodach? Każdy, kto umie ćwierkać, gdakać, krakać, gęgać czy ćwierkać, a do tego ma czas, by 13 września pojawić się w Barze Studio w Warszawie. "Chcemy, żeby było to święto polskiej przyrody i wszystkich jej miłośniczek i miłośników! Parafrazując Juliana Tuwima – tego wieczora będziemy wspólnie ćwierkać, świstać, kwilić, pitpilitać i pimpilić" – zachęcają pomysłodawcy na stronie OTOP.

Zawody będą składać się z dwóch etapów. W pierwszym wszyscy uczestnicy (czyli ci, którzy wcześniej wypełnią formularz zgłoszeniowy), będą mogli stanąć na scenie i zaprezentować swój talent w naśladowaniu dowolnie wybranego ptaka. Bardzo istotne będzie naśladowanie głosu tegoż ptaka, ale jury oceniać będzie nie tylko walory wokalne. Punkty będzie można też zdobyć za przebranie czy "ptasie ruchy".

Jeden z dziesięciu

Osoby, które zostaną najlepiej ocenione przez jury, zakwalifikują się do wielkiego finału. Tu już będzie nieco trudniej, bo trzeba będzie wylosować z listy nazwę ptaka, którego trzeba będzie naśladować. Lista na szczęście jest krótka, znajduje się na niej 10 gatunków: dzięcioł zielony, bogatka, dziwonia, mewa białogłowa, strzyżyk, gawron, sóweczka, myszołów, trzciniak, wodnik.

Żeby zwiększyć swoje szanse na tytuł mistrza Polski, należy po prostu nauczyć się naśladować głosy wszystkich dziesięciu finałowych gatunków. Nie jest to trudne i nie wymaga biegania po lasach i łąkach w poszukiwaniu wyżej wymienionych ptaków. Ich głosy można znaleźć w internecie.

Pomysł ornitologów z OTOP-u wydaje ci się karkołomny? Tak samo mówiono, gdy kilka lat temu grupa pasjonatów z Belgii postanowiła zorganizować mistrzostwa Europy w naśladowaniu krzyku mew. Dziś ta impreza cieszy się ogromną popularnością i ściąga mnóstwo ludzi pozytywnie zakręconych na punkcie mew. Miejmy nadzieję, że taką imprezą staną się też Mistrzostwa Polski w Naśladowaniu Ptaków.

Czytaj także: https://dadhero.pl/286927,najdziwniejsze-sporty-swiata-7-nietypowych-dyscyplin