Metoda "5R" pomoże ci wychować odporne i silne dziecko. Kiedyś ci za to podziękuje

Klaudia Kierzkowska
27 marca 2024, 15:01 • 1 minuta czytania
Jeśli chcesz, by twoje dziecko osiągało sukcesy w nauce, pomóż mu rozwijać zainteresowania, doskonalić się, a jeśli trzeba, poproś o pomoc korepetytora. Z kolei, jeśli zależy ci, by twoje dziecko było silne, odporne psychicznie i by umiało sobie radzić ze stresem, zastosuj metodę "5R". Chcesz przekonać się, na czym polega? Przeczytaj do końca.
To od ciebie zależy, czy twoje dziecko będzie silne i odporne psychicznie. fot. Josh Willink/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Aliza Pressman, psycholog, przygotowała przewodnik dla rodziców, w którym opisuje metodę, która jej zdaniem sprawi, że dzieci staną się odporniejsze i pewniejsze siebie. – Staramy się zasłaniać niebo baldachimem, aby chronić nasze dzieci przed gradem, śniegiem, deszczem i wiatrem, zamiast uczyć je, jak się ubrać stosownie do pogody lub tłumaczyć, kiedy można wyjść na zewnątrz – mówi Pressman.


Metoda "5R"

Relacje

To dzięki mocnym i wartościowym relacjom, mamy siłę radzić sobie z przeciwnościami losu. Każde dziecko prędzej czy później zmaga się ze stresem. Jednak nie każdy stres jest zły. Pressman rozróżnia trzy jego rodzaje.

Refleksja

Pressman jest przekonana, że większość rodziców nie jest w stanie wygospodarować 20 minut każdego poranka na medytację. Jednak jej zdaniem warto znaleźć chociaż chwilę na mikromedytację. Refleksja pomaga spojrzeć na wszystko z lotu ptaka. Dzięki niej zauważysz, czego potrzebujecie – ty i twoje dziecko.

Małe medytacje pomogą ci działać bardziej świadomie, rozważniej, spokojniej. Dziecko, które zauważy, że potrafisz radzić sobie z negatywnymi emocjami, które dostrzeże, jak wychodzisz z trudnych sytuacji, będzie chciało cię naśladować.

Regulacja

Niezależnie od tego, czy dobrze radzisz sobie w trudnych sytuacjach, czy nie potrafisz z nich wybrnąć, dziecko będzie brało z ciebie przykład.

– Dzieci "pożyczają" nasz układ nerwowy – mówi Pressman. Regulacja ma wpływ na odporność, uczy spokojnego, przemyślanego reagowania, bez względu na to, jakie uczucia wywołuje w nas dana sytuacja.

Regulamin

Zdaniem Pressman zasady możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich są granice, które sami sobie stawiamy. Drugą z kolei ograniczenia, z którymi musimy się zmierzyć. Jak twierdzi psycholog, egzekwowanie obu zasad sprawi, że dzieci poczują się bezpieczne, a tym samym staną się silniejsze, odważniejsze i pewniejsze siebie.

Reperowanie

Nie chodzi tu o naprawianie błędów, ale o wzmacnianie relacji. Po nieprzyjemnej sytuacji, której towarzyszyło napięcie, pomóż dziecku wrócić do normalności. Napraw, okazując empatię, miłość i zainteresowanie. Nie ignoruj tego, co ma ci do powiedzenia. A jeśli coś cię rozproszyło, przeproś i poproś, by powtórzyło.

Źródło: cnbc.com

Czytaj także: https://dadhero.pl/293348,dwa-slowa-ktorych-nie-powinnismy-mowic-dziecku-bedzie-odwazniejsze