Tak wychowuje się pewne siebie i zaradne dzieci. 4 strategie łagodnego rodzicielstwa
Łagodne rodzicielstwo cieszy się coraz większą popularnością. I to nie bez powodu. To styl rodzicielstwa, który prowadzi do wychowania zaradnych, odpornych na niepowodzenia i pewnych siebie dzieci. Koncentruje się głównie na wspieraniu pozytywnych i wartościowych cech.
Czym jest łagodne rodzicielstwo?
Głównym celem łagodnego rodzicielstwa jest wychowanie szczęśliwych, pewnych siebie, empatycznych i wyrozumiałych dzieci. Niektóre style rodzicielskie skupiają się na nagrodzie i karze. Przykładowo, kiedy dziecko zrobi coś dobrego, nagradzamy je smakołykiem czy zabawką. Jeśli zachowuje się nieodpowiednio, nie słucha, karzemy je i np. zabraniamy oglądania bajek. W ramach ścisłości – absolutnie nie popieramy stosowania kar wobec dzieci.
Łagodne rodzicielstwo nie skupia się na karze i nagrodzie, a na poprawie świadomości dziecka i zrozumieniu naszego zachowania. Tak, naszego. To umiejętność regulowania odruchów rodzicielskich, np. niewylewanie żalu, złości czy frustracji na dziecko. To kontrolowanie emocji i rozumienie własnych reakcji na daną sytuację.
Pediatra dr Karen Estrella twierdzi, że w łagodnym rodzicielstwie chodzi o to, by być dla dziecka trenerem, a nie osobą, która wymierza sprawiedliwość.
Cztery konkrety
Łagodne rodzicielstwo opiera się na czterech głównych elementach, a są nimi: empatia, szacunek, zrozumienie i granice.
Empatia
To podjęcie wysiłku i zwrócenie uwagi na to, jak dziecko czuje się w kłopotliwym dla niego momencie. Nie ukrywajmy, łatwo dać się ponieść rutynie dnia codziennego, działać na autopilocie i nie zwracać uwagi na to, co najważniejsze. Jeśli to, co właśnie przeczytałeś, nie jest ci obce, powinieneś coś z tym zrobić. Zatrzymaj się i zacznij zwracać uwagę na to, co czuje twoje dziecko. Dzięki temu pokarzesz mu, że się o nie troszczysz, rozumiesz i współczujesz.
Szacunek
Delikatne rodzicielstwo opiera się na wzajemnym szacunku. Jeśli nie będziesz dla dziecka wzorem godnym naśladowania, nie będziesz pokazywał, jak ważny jest szacunek, nie łudź się, że będzie darzyło nim ciebie i innych. Co oznacza szacunek w życiu codziennym? To szanowanie wyborów, decyzji i próśb dziecka. To partnerstwo, rozmowa i umiejętność chodzenia na kompromis.
Zrozumienie
To kolejny element łagodnego rodzicielstwa, który zwraca uwagę na bardzo ważną rzecz – dziecko jest tylko dzieckiem. Jego świat znacznie różni się od świata dorosłych. Pamiętaj, że jego dojrzałość emocjonalna wciąż się rozwija. Uznaj, że twoje dziecko zachowuje się odpowiednio dla etapu rozwojowego. Przyglądaj się jego emocjom, reakcjom i zachowaniom.
Granice
Delikatne rodzicielstwo nie polega na pozwalaniu dziecku na wszystko, na wchodzenie na głowę. Rodzic wyznacza granice, omawia je z dzieckiem, a potem mądrze respektuje. Nie ma tutaj miejsca na krzyk, karę czy przemoc emocjonalną. Rodzic do wszystkiego podchodzi ze spokojem i życiową mądrością. Najważniejsze, by pomóc dziecku zrozumieć popełniony błąd i pokazać, jak wyciągać wnioski z przebytych lekcji.
Źródło: huffpost.com, guidepostmontessori.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/291845,4-style-przywiazania-ale-tylko-jeden-z-nich-jest-pozadany