Nie ma kolegów, wciąż jest samo? Pomóż dziecku znaleźć prawdziwego przyjaciela

Klaudia Kierzkowska
06 lutego 2024, 13:11 • 1 minuta czytania
Twoje dziecko nie jest duszą towarzystwa. Nie ma przyjaciół, z trudem nawiązuje nowe znajomości. Z bólem serca patrzysz, jak wciąż jest samo, bez kolegów, przyjaciół. Chciałbyś wesprzeć je w procesie socjalizacji, ale nie wiesz, od czego zacząć. Przygotowaliśmy przydatne wskazówki.
Dziecko, które ma problem z nawiązaniem znajomości, przyjaźni, być może zmaga się z brakiem pewności siebie. fot. mangostar/123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Przyjaciel, taki prawdziwy, na dobre i na złe, jest nieocenionym towarzyszem życia. To jemu możemy powierzyć największy sekret, opowiedzieć o problemach czy śmiać się aż do utraty sił. To z przyjacielem twoje dziecko chętnie będzie spędzało swój wolny czas, chodziło do kina czy bawiło się w weekend.


Pozytywne relacje

Dobre relacje między członkami rodziny, a w szczególności między rodzicami, korzystnie wpływają na zdrowie psychiczne dziecka. Maluchy rozwijają się emocjonalnie, kiedy dostrzegają i angażują się w ciepłe i troskliwe relacje. Pokaż dziecku, czym jest szacunek, troska, empatia. Modelując pozytywne zachowania, pokażesz, jak powinny wyglądać zdrowe i znaczące relacje, które są podstawą przyjaźni.

Emocje i empatia

Pokaż dziecku jak rodzic sobie z emocjami, w szczególności tymi negatywnymi. Wytłumacz, że nie warto krzyczeć, płakać czy się kłócić. Lepiej wziąć głęboki oddech i spróbować się uspokoić. Nie zapomnij wspomnieć o kompromisie. Dzieci muszą nauczyć się nie tylko kontrolowania własnych emocji, ale także powinny zrozumieć czym, jest empatia. Wytłumacz, że warto zwracać uwagę na punkt widzenia drugiej osoby i nie można go krytykować.

Pewność siebie

Dziecko, które ma problem z nawiązaniem znajomości, przyjaźni, być może zmaga się z brakiem pewności siebie. Jeśli twoja pociecha jest nieśmiała, wykonuj z nią ćwiczenia, które mogą to zmienić. Zaproś do domu kolegę/koleżankę swojego dziecka. Zabawy na znanym, bezpiecznym gruncie pomogą wzmocnić pewność siebie.

Przywitanie

Być może twoje dziecko ma problem z rozpoczęciem rozmowy, przywitaniem się. Przećwicz z nim tę umiejętność. Zastanówcie się wspólnie, jakie pytania może zadać, by rozpocząć z kimś wspólną zabawę. Jak przedstawić się nieznajomemu np. podczas zabawy na placu zabaw. Jeśli twoje dziecko jest bardzo nieśmiałe, przywitanie i rozpoczęcie rozmowy może najpierw poćwiczyć z domownikami.

Umiejętności

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, co czyni go dobrym przyjacielem. Poćwiczcie ważne umiejętności takie jak słuchanie, chodzenie na kompromis czy dzielenie się. Możesz posłużyć się postaciami z bajek lub książek. Zachęć swoją pociechę do zawierania nie tylko przyjaźni szkolnych, ale także tych pozaszkolnych, np. na zajęciach dodatkowych czy placu zabaw.  

Kłótnia

Przyjaźń nie zawsze wygląda tak jak w bajkach. Wytłumacz swojemu dziecku, że przyjaciele także czasami się kłócą. Mogą się nie dogadywać, mieć odmienne zdanie i poglądy na dany temat. Bycie przyjacielem nie oznacza godzenia się na wszystko, czego oczekuje od ciebie druga osoba.

Źródło: childrensmentalhealthweek.org.uk

Czytaj także: https://dadhero.pl/291758,jak-wychowac-empatyczne-dziecko-wyprobuj-kazda-z-metod