5 niepokojących sygnałów. Sprawdź, czy twoje dziecko wykazuje toksyczne zachowania
Wczesne rozpoznanie niebezpiecznych objawów toksycznego zachowania, umożliwia szybszą interwencję, która być może pomoże "zahamować" cały ten proces. Ważne, by rodzice wiedzieli, na co zwrócić uwagę. Co jest normą, a co powodem do niepokoju? Oto 5 znaków ostrzegawczych, które wskazują, że twoje dziecko być może wykazuje toksyczne zachowania.
Nieustanna manipulacja
Jednym z bardziej charakterystycznych, a zarazem niepokojących sygnałów świadczących o toksycznym zachowaniu jest regularna manipulacja, zatajanie prawdy, a wszystko po to, by osiągnąć swój cel. Nieustanne kłamstwa oraz stałe wzbudzanie poczucia winy są powodem do niepokoju.
Jeśli nieprawidłowe zachowania utrzymują się przez dłuższy czas, a dodatkowo dziecko wykorzystuje je do ranienia innych, to znak, że najprawdopodobniej masz do czynienia z toksyczną sytuacją.
Brak empatii
Empatia to zdolność rozumienia uczuć drugiej osoby. Dzieci wykazujące toksyczne zachowania mogą mieć z tym problem. Zdarza się, że lekceważą uczucia innych, a czasami nawet czerpią przyjemność z tego, że ktoś odczuwa ból, żal, smutek. Najgorsze jest to, że nie mają wyrzutów sumienia, a wręcz przeciwnie, czasami nawet czerpią z tego przyjemność.
Wiele dzieci w pewnym stopniu jest egocentryczna, jednak utrzymujący się przez dłuższy czas brak troski o drugą osobę, może doprowadzić do trudności w nawiązywaniu relacji, co z kolei wiąże się z izolacją społeczną.
Odgrywanie ofiary
Wszystkie dzieci stają przed różnymi wyzwaniami. Niektórym z nich nie udaje im się sprostać. Popełniają błędy, szukają właściwej drogi. Nieustanne uchylanie się od odpowiedzialności, użalanie się nad sobą i robienie z siebie ofiary, może świadczyć o toksycznych zachowaniach. Te, utrzymujące się przez dłuższy czas, uniemożliwiają uczenie się na błędach, co może utrudniać rozwój osobisty i nawiązywanie prawdziwych, zdrowych relacji.
Tylko ja
Przypomnij sobie, czy twoje dziecko zachowuje się tak, jakby świat kręcił się wyłącznie wokół niego? Denerwuje się, obraża, kiedy nie spełnisz jego oczekiwań? Nie kupisz tego, o co poprosiło? Niektóre dzieci wymagają od rodziców specjalnego, wyjątkowego traktowania, nieustannego podziwu i aprobaty. Z biegiem czasu takie zachowania zaczną odbijać się na relacji, nie tylko między wami, ale i między rówieśnikami.
Niszczenie innych
Konflikty, nieporozumienia są czymś naturalnym, szczególnie w okresie dorastania. Dzieci się kłócą, a po chwili godzą. Jednak nieustanne sprzeczki, plotkowanie, obgadywanie i wyśmiewanie innych to zdecydowanie poważniejszy problem.
Nieprawidłowe zachowania mogą być wynikiem niepewności lub potrzeby wywyższania się. Ważne, by rodzice już od samego początku tłumaczyli dzieciom, jak ważna jest życzliwość i jaką krzywdę mogą wyrządzić negatywne słowa. Źródło: Awarenessact
Czytaj także: https://dadhero.pl/292585,nie-chcesz-by-twoje-dziecko-wyroslo-na-narcyza-unikaj-tych-5-zachowan