Osoby o narcystycznych cechach osobowości wyróżniają się m.in. nadmierną potrzebą podziwu czy brakiem empatii. Narcystyczne zachowania zazwyczaj kojarzone są z osobami dorosłymi, jednak może się zdarzyć, że dotyczą również i dzieci. Jeśli nie chcesz wychować narcystycznego dziecka, unikaj tych 5 zachowań.
Reklama.
Reklama.
Często zupełnie nieświadomie wyrządzamy dzieciom krzywdę. Swoimi zachowaniem, słowami, gestami uczymy je złych nawyków, mających niekorzystny wpływ na ich dalszy rozwój. Niekiedy to my sami przyczyniamy się do tego, że w naszych dzieciach wykształcają się narcystyczne cechy osobowości.
Nadmierne pochwały
Pozytywne wzmocnienie jest niezbędne do budowania poczucia własnej wartości dziecka. Niestety, nieustanne pochwały, nadmierne pobłażanie i ustępowanie mogą sprzyjać rozwojowi cech narcystycznych.
Rodzice, którzy nieustannie powtarzają swoim dzieciom, jakie są wyjątkowe, niesamowite czy lepsze od innych, mogą doprowadzić do zawyżonego poczucia własnej wartości. Choć pochwały i docenienie są niezwykle ważne, to trzeba znaleźć równowagę między zachętą a niezdrowym pobłażaniem.
Brak empatii
Brak empatii i zrozumienia ze strony rodziców mogą przyczynić się do rozwoju zachowań narcystycznych u dziecka. Opiekunowie, którzy stale odrzucają i lekceważą potrzeby emocjonalne swoich pociech, pokazują im, że uczucia tak naprawdę nie są ważne. Uświadom dziecku, jak istotne jest wyrażenie i rozumienie emocji, naucz otwartej komunikacji i empatii.
Brak granic
Brak spójnych granic i konsekwencji często przyczynia się do rozwoju narcystycznych zachowań u dzieci. Pociechy, które przez rodziców nie są pociągane do odpowiedzialności za swoje czyny, mogą odnosić wrażenie, że wszystko im wolno, że żadne zasady ich nie obowiązują. Ustalenie konkretnych granic, egzekwowanie konsekwencji i pokazywanie dzieciom, co jest dobre, a co złe, uczy odpowiedzialności i pokazuje, czym jest empatia.
Nierealistyczne oczekiwania
Oczekiwanie od dziecka, by było najlepsze we wszystkich aspektach życia – nauce, sporcie, kontaktach społecznych – może doprowadzić do rozwoju cech narcystycznych. U osób, które czują, że stale muszą osiągać doskonałe wyniki, zdobywać szczyty i spełniać wymagania rodziców, może rozwinąć się nadmierna potrzeba doskonałości i sukcesu. Zachowaj zdrową równowagę między samoakceptacją i ambicją a niezdrową doskonałością.
Modelowanie zachowań narcystycznych
Dzieci często naśladują zachowania dorosłych. Obserwują i powielają. Jeśli są świadkami narcystycznego zachowania rodziców, mogą uznać, że takie postępowanie jest właściwe i akceptowalne. By zmniejszyć ryzyko rozwoju cech narcystycznych, postaraj się kształtować zdrowe relacje międzyludzkie. Pokaż, czym jest szacunek, empatia, pokora. Daj dziecku dobry przykład do naśladowania.