Ten styl rodzicielstwa pokochają sfrustrowani ojcowie. Efekty widać gołym okiem

Klaudia Kierzkowska
11 września 2023, 10:48 • 1 minuta czytania
Wychowanie dziecka to pełna wyzwań, trudów i nieprzewidzianych sytuacji przygoda życiowa. Brak czasu i duża presja społeczna mogą niekorzystnie wpłynąć na to, jak rodzice radzą sobie z różnymi problemami. Pokojowe rodzicielstwo to styl, z którym wiąże się wiele dobrego.
Pokojowe rodzicielstwo skupia się na spokoju, pewności siebie i spełnieniu rodzica. fot. Digtallife/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Każdy z rodziców wychowuje swoje dziecko w sposób, jaki uważa za najlepszy. Jednak niezależnie od stylu wychowania, staramy się zapewnić swoim pociechom poczucie bezpieczeństwa i możliwie jak najlepszy start w przyszłość.


Czym jest pokojowe rodzicielstwo?

Pokojowe rodzicielstwo to filozofia opracowana przez psychologa klinicznego dr Laurę Markham. Koncepcja wspomnianego stylu rodzicielstwa skupia się na otoczeniu opieką zarówno dziecka, jak i rodzica. Jego głównym celem jest zbudowanie silnej więzi rodzic – dziecko oraz zapewnienie dzieciom narzędzi, niezbędnych do rozpoznawania własnych emocji. Pokojowe rodzicielstwo skupia się również na spokoju, pewności siebie i spełnieniu rodzica.

Zasady przewodnie

Regulowanie emocji rodzica

Spokojny i opanowany rodzic spogląda w głąb siebie. Nie bagatelizuje emocji, które mogą mieć wpływ na różne stany rodzicielskie. Wyobraźmy sobie sytuację – dziecko wspina się na szafkę kuchenną i próbuje ją otworzyć. Pierwsza myśl, która pojawia się w twojej głowie, to – zaraz spadnie. Już oczyma wyobraźni widzimy płacz i ten straszny bałagan dookoła. Zapala się czerwona lampka. Masz ochotę krzyknąć, zdjąć je jak najszybciej, a być może i poprosić, by poszło do swojego pokoju.

Jak zapanować nad sobą i zaistniałą sytuacją? Regulowanie emocji zacznij od wzięcia głębokiego oddechu. Zastanów się, dlaczego twoje dziecko chce otworzyć szafkę – jest głodne, chce czegoś spróbować? Nie krzycz, a porozmawiaj, zapytaj, pomóż.

Regulowanie emocji osoby dorosłej to doskonały przykład dla dzieci w zakresie regulowania własnych emocji.

Bliskość z dzieckiem

Niektórzy rodzice mają wrażenie, że oni i dziecko to jedność. Jednak nieustanne spędzanie czasu z dzieckiem, które nie chce nawet przez chwilę pobawić się samemu, nie jest bliskością. Nie pomaga w budowaniu relacji. Zdaniem dr Markham, by nawiązać z dzieckiem prawdziwy kontakt, warto praktykować rodzicielstwo bliskości – zarówno emocjonalne jak i fizyczne.

Podczas interakcji z maluchem warto skupić się tylko na nim. Odłożyć telefon, wyłączyć komputer, telewizor. Ważna jest wspólna zabawa, przygotowywanie i jedzenie posiłków. Uściski, tulenie i inne formy okazywania uczuć.

Towarzyszenie, a nie kontrolowanie

Zamiast kontrolować, zakazywać czy karać dziecko, towarzysz mu w trudnych momentach. Zachęć do zmiany zachowania w ciepły, spokojny i dobry sposób. Wykaż się cierpliwością i zrozumieniem. Zapomnij o złości, nerwach i frustracji.

Korzyści pokojowego rodzicielstwa

Pokojowe rodzicielstwo sprawdzi się w szczególności u rodziców, którzy w swoim dzieciństwie doświadczyli wiele przykrych i negatywnych momentów. Spokój, cierpliwość, zrozumienie i bezpieczeństwo emocjonalne, z czym wiąże się ten styl wychowania, niosą za sobą mnóstwo korzyści:

Źródło: Healthline

Czytaj także: https://dadhero.pl/289525,leniwe-rodzicielstwo-styl-wychowawczy-z-korzyscia-dla-dzieci-i-rodzicow