Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos? Każdy sposób tak samo dobry

Klaudia Kierzkowska
31 lipca 2023, 11:53 • 1 minuta czytania
Wydmuchiwanie nosa to przecież nic trudnego. Prosta czynność, nad którą specjalnie się nie zastanawiamy. Jednak w momencie, w którym zostajemy rodzicami, zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to tak oczywiste. Wydmuchiwania nosa trzeba się nauczyć.
Jeśli dziecko będzie miało problem z wydmuchaniem nosa, rozrzedź zalęgającą wydzielinę solą morską lub fizjologiczną. fot. Wavebreakmediamicro/123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

U noworodków i niemowląt stosujemy specjalne aspiratory, które ułatwiają oczyszczenie noska. Jednak jak nauczyć wydmuchiwać nos dziecko, które nieco urosło? Naukę warto rozpocząć jak najwcześniej. Dzięki tym sposobom nauczysz malucha "smarkać".


Kiedy rozpocząć naukę dmuchania noska?

Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego trudno jednoznacznie określić, w jakim wieku maluch powinien umieć samodzielnie wydmuchać nos. Kiedy zauważysz, że dziecko reaguje na twoje polecenia i podejmuje próby oczyszczenia zapchanego nosa, warto porządnie wziąć się za naukę. Teoretycznie, w okolicy drugiego roku życia, dziecko, które zmaga się z katarem, powinno samodzielnie wysmarkać nos.

Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?

Palec na ustach

W pierwszej kolejności pokaż dziecku, że zarówno z jednej jak i z drugiej dziurki wylatuje powietrze. Raz do jednej, raz do drugiej dziurki przyłóż rozłożoną chusteczkę higieniczną i poproś, by dziecko całą siłą wydmuchało powietrze. Pamiętaj, by powiedzieć dziecku, aby oddychało tylko nosem. Usta powinny być zamknięte.

Uciekająca piłka

Spraw, by nauka dmuchania nosa była prawdziwą frajdą. Na dużej kartce papieru narysuj boisko do piłki nożnej. Nie zapomnij o bramkach. Na środku połóż piłeczkę do ping-ponga i zachęć malucha do strzelania goli wydychanym z nosa powietrzem. Najlepiej, abyście ten mecz rozegrali wspólnie. Równie dobrze do nauki możesz wykorzystać inne, lekkie przedmioty, np. piórko, kawałek bibuły, listki.

Parujące lusterko

Zaproponuj dziecku kolejną zabawę, a dokładniej – parujące lusterko. Pokaż, jak lusterko paruje pod wypływem wydychanego powietrza. Rozpocznijcie od dmuchania buzią, a następnie przejdźcie do naprzemiennego dmuchania raz prawą, raz lewą dziurką.

Kolorowe chusteczki

Te tradycyjne, białe, nie wyglądają zbyt zachęcająco. Dzieci uwielbiają to co kolorowe, śmieszne i bajeczne. Na szczęście wybór chusteczek higienicznych jest ogromny – być może uda ci się znaleźć te z motywem ulubionego bohatera, samochodami lub ukochanymi misiami. Pomocne mogą okazać się również chusteczki zapachowe. Pamiętaj, aby dmuchanie nosa ćwiczyć raz jedną, raz drugą dziurką. Jeśli dziecko będzie miało problem z wydmuchaniem nosa, rozrzedź zalęgającą wydzielinę solą morską lub fizjologiczną.

Dobry przykład

Jednym ze skuteczniejszych sposobów nauczenia dziecka wydmuchiwania nosa jest danie mu dobrego przykładu. Maluchy najszybciej uczą się, naśladując rodziców. Przecież to, co robisz, jest najciekawsze i najfajniejsze. Kiedy będziesz miał katar, pokaż, że bez porządnego oczyszczenia nosa, trudno się oddycha. Uświadom, że zapchany nos po prostu przeszkadza.

Czytaj także: https://dadhero.pl/291914,na-przeziebienie-problemy-trawienne-i-sen-syrop-z-lipy-przepis