Wpływ wrogiego rodzicielstwa na zdrowie psychiczne dzieci – naukowcy nie mają wątpliwości

Klaudia Kierzkowska
27 lipca 2023, 12:22 • 1 minuta czytania
Rodzicielstwo to trudna i wymagająca wielu poświęceń przygoda. Nie ma jednego, złotego środka, który jednoznacznie wskaże nam drogę, którą powinniśmy pójść. Każde dziecko jest inne, wymaga innego podejścia i wychowania. Najważniejsze, by nie wyrządzić mu krzywdy.
Błędy, nieposłuszeństwo, odmienne zdanie często prowadzą do ukarania dziecka. fot. Myriams-Fotos/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wrogie rodzicielstwo, które obejmuje surowe wychowanie, kary i dyscyplinę, niekorzystnie wpływa na zdrowie psychiczne dzieci. Naukowcy przeprowadzili badanie, które jednoznacznie dowodzi, jak taki styl wychowania odbija się na maluchach.


Naukowcy nie mają wątpliwości

Badanie opublikowane w "Medical Journal Epidemiology and Psychiatric Science" sugeruje, że istnieje styl rodzicielski, nazywany wrogim rodzicielstwem, który dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń zdrowia psychicznego u dzieci. Badanie zostało przeprowadzone w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Nadmierna kontrola i ścisła dyscyplina negatywnie odbijają się na zdrowiu psychicznym dzieci.

W badaniu wzięło udział ponad 7500 dzieci, w wieku od 9 miesięcy do 9 lat. Dzieci, które były narażone na wrogie rodzicielstwo, w wieku 3 lat były aż 1,5 razu bardziej narażone na wystąpienie zaburzeń związanych ze zdrowiem psychicznym wysokiego ryzyka oraz 1,6 razy bardziej narażone na łagodne zaburzenia zdrowia psychicznego w wieku 9 lat.

– Nasze odkrycia sugerują, że należy unikać wrogiego rodzicielstwa we wczesnym dzieciństwie, jeśli chcemy zapobiec wystąpieniu u dzieci nasilonych zaburzeń związanych ze zdrowiem psychicznym – powiedział autor badania, dr Ioannis Katsantonis, doktorant z University of Cambridge.

Współautorka badania, dr Jennifer Symonds, potwierdziła potrzebę wsparcia rodziców w promowaniu dobrostanu psychicznego u dzieci.

Wpływ konsekwentnego rodzicielstwa na zdrowie psychiczne

Stwierdzono również, że konsekwentne rodzicielstwo, w którym ściśle przestrzegane są oczekiwania i zasady, w niewielkim stopniu chroni dzieci z niższym ryzykiem wystąpienia zaburzeń zdrowia psychicznego.

– Konsekwentne rodzicielstwo może okazać się pomocne, zapewnia dzieciom poczucie przewidywalności i bezpieczeństwa, które działa jako bufor chroniący przed pogorszeniem zdrowia psychicznego – powiedział Katsantonis.

Czym jest wrogie rodzicielstwo?

Nie wiemy, jak być dobrym rodzicem, nie rodzimy się z taką wiedzą, umiejętnością. Często czerpiemy z tego, co znamy lub czego doświadczamy w dzieciństwie. I to właśnie tych doświadczeń używamy jako wskazówek, drogowskazów, które pomagają nam wychować własne dzieci.

Wrogie rodzicielstwo jest agresywnym stylem rodzicielstwa, pod względem fizycznym i/lub werbalnym. Może być również nazywane rodzicielstwem autorytarnym, w którym rządzi rodzic, a dziecko nie ma zbyt wiele do powiedzenia. Tutaj nie ma miejsce na dyskusję z rodzicem. Błędy, nieposłuszeństwo, odmienne zdanie często prowadzą do ukarania dziecka. Maluchy wychowywane w ten sposób mają wyższy poziom agresji, mogą się buntować.

– Ciągłe bycie agresywnym (lub wrogim) w stosunku do dziecka może wiązać się z poważnym niepokojem. Dziecko jest zaniepokojone tym, co się zaraz stanie lub karą, jaką otrzyma – mówi Adelakun.

Źródło: Goodmorningamerica

Czytaj także: https://dadhero.pl/289525,leniwe-rodzicielstwo-styl-wychowawczy-z-korzyscia-dla-dzieci-i-rodzicow