Trik, dzięki któremu mięso będzie smaczne i soczyste. Odwrócone smażenie

Klaudia Kierzkowska
26 lipca 2023, 14:58 • 1 minuta czytania
Smażenie, pieczenie i grillowanie to najpopularniejsze sposoby przygotowywania mięsa. Niestety, efekt końcowy potrafi niemiło zaskoczyć. Po raz kolejny stek okazał się przesuszony i mało soczysty? Wiemy, co zrobić, by mięso wyszło naprawdę idealne.
Metoda odwróconego smażenia doskonale sprawdza się w przypadku steków. fot. Shutterbug75/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Do przygotowania perfekcyjnego steku potrzebujemy solidnego kawałka mięsa o marmurkowej teksturze. Marmurkowe nitki tłuszczu są najlepszym nośnikiem smaku. Mięso powinno mieć około 3 cm grubości. Wołowiny nigdy nie solimy przed smażeniem, stanie się twarda i sucha. Przejdźmy zatem do smażenia i naszego niezawodnego triku.


Odwrócone smażenie – patent na soczyste mięso

Metoda odwróconego smażenia (reverse sear) doskonale sprawdza się w przypadku steków, jednak tak naprawdę można wykorzystać ją podczas przygotowywania mięsa z kurczaka czy indyka. W czym tkwi sekret? W pierwszej kolejności podgrzewamy mięso w niskiej temperaturze, a dopiero potem przechodzimy do właściwego smażenia. Przygotowanie mięsa wspomnianą metodą jest bardziej czasochłonne, jednak efekt z całą pewnością zaskoczy niejednego smakosza. Soczysty i miękki w środku stek – czego chcieć więcej?

Przygotowanie – krok po kroku

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek obróbki cieplnej mięso możemy zamarynować lub natrzeć przyprawami. Pamiętaj, wołowiny nie solimy. Nagrzewamy piekarnik do temperatury około 110-120°C.  By uzyskać stek o stopniu wysmażenia medium rare, mięso podgrzewamy w piekarniku do 45°C. W mięso wbijamy sondę, a na termometrze ustawiamy pożądaną temperaturę. Po osiągnięciu oczekiwanej temperatury wyjmujemy mięso z piekarnika.

Następnym krokiem jest smażenie na patelni. Mięso obsmażamy z każdej strony, tak by jego wierzch był lekko przypieczony. Po zdjęciu steku z patelni odkładamy mięso, by chwilę odpoczęło.

Metoda odwróconego smażenia, choć jest bardziej czasochłonna, jest niezwykle prosta. Wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami, by otrzymać soczyste i nieprzesmażone mięso.

Stopień wysmażenia – jak sprawdzić?

By ocenić stopień wysmażenia steku, twardość mięsa wystarczy porównać z napięciem mięśnia między kciukiem a nadgarstkiem. Połączenie kciuka z palcem wskazującym – stek krwisty. Kciuka i palca środkowego – stek średnio wysmażony. Kciuka z małym palcem – stek wysmażony.

O tym musisz pamiętać przygotowując stek

Czytaj także: https://dadhero.pl/291611,jak-przyrzadzic-idealny-stek-stopien-wysmazenia-rodzaj-miesa