Urządzenia do pakowania próżniowego kiedyś dostępne były jedynie do użytku profesjonalnego: korzystały z nich sklepy czy restauracje. Wraz z rozwojem technologii tego rodzaju sprzęty znacząco zmniejszyły swoje rozmiary i tym samym, zyskały szansę na to, aby trafić do naszych domowych kuchni.
Jednym z czołowych producentów zgrzewarek próżniowych jest firma FoodSaver, która ma w ofercie cały ich przekrój: od bardzo kompaktowych, przez te nieco większe. Wszystkie modele marki mają dwie funkcje: zamykania jedzenia w woreczkach oraz odsysania powietrza ze specjalnych, wielorazowych pojemników.
Jak wskazuje nazwa marki, głównym celem FoodSaver jest “oszczędzanie” czy też nawet “ratowanie” jedzenia. Pokarmy zamknięte próżniowo zachowują świeżość aż pięć razy dłużej, dlatego zgrzewarki to świetny sposób na przechowywanie czy to resztek z obiadu, czy też nadprogramowej ilości jedzenia.
Niektóre z modeli marki posiadają jeszcze jedną zaletę, którą szczególnie docenią amatorzy grilla, czyli funkcję marynowania.
Mięso czy ryby, które zamierzamy usmażyć, upiec czy zgrillować będzie znacznie smaczniejsze, jeśli wcześniej poleży w odpowiednio przygotowanej marynacie. Oczywiście, proces takiego “dosmaczania”, w normalnych warunkach musi potrwać. Najlepiej jeśli mięso spędzi noc w lodówce. Marynowanie próżniowe pozwala znacznie przyspieszyć ten proces.
Usunięcie powietrza, czy to z woreczka, czy z pojemnika, powoduje szybsze otwarcie się porów w mięsie. W ten sposób marynata ma szansę przeniknąć głębiej w krótszym czasie. Kiedy otworzymy opakowanie czy pojemnik, aromaty są dodatkowo “wsysane” jeszcze głębiej w struktury mięsa, tym samym sprawiając, że zyskuje ono pożądany smak oraz zachowuje delikatną teksturę.
Jak długo trzeba marynować mięso zamknięte próżniowo? To zależy od jego rodzaju. Niektórym, takim jak kurczak, wystarczy pół godziny. Wołowina natomiast z pewnością zyska na dłuższym “leżakowaniu” - można pozostawić ją w lodówce na dwie godziny.
Oczywiście, mięso zapakowane próżniowo wraz z marynatą można spokojnie mrozić. To również świetna opcja, aby rozłożyć przygotowania do majówkowego pikniku w czasie. Pakunki marynowanych steaków czy szaszłyków spokojnie poczekają w lodówce kilka dni.
Marynowanie mięsa pozwala nadać mu taki smak, jaki najbardziej nam odpowiada i zadowolić zarówno fanów bardziej delikatnych i słodkawych nut smakowych, jak i tych, którzy zdecydowanie preferują ostrość. To również świetna wymówka, aby “zwiedzić” różne kulinarne regiony.
Poniżej znajdziecie trzy propozycje, które pozwolą wam poznać trzy zupełnie odmienne od siebie rodzaje kuchni. Znajomi, których zaprosicie na grilla, z pewnością będą zaintrygowani. Smacznego!
Czas przygotowania: 20 minut
Czas całkowity: 40 minut (+ 5 minut odpoczynku)
Grecka marynata:1/4 szklanki oliwy z oliwek3 łyżki soku z cytryny1 łyżka czerwonego octu winnego3 ząbki czosnku, posiekane1 łyżka suszonego oreganopo 1 łyżce soli i pieprzu1/2 łyżeczki czosnku w proszkuGreckie kotlety jagnięce:1,3 kg kotletów jagnięcych1. Grecka marynata: Wymieszaj razem olej, sok z cytryny, ocet, czosnek, oregano, sól, pieprz i czosnek w proszku.
2. Greckie kotlety jagnięce: Napełnij pojemniki FoodSaver marynatą i jagnięciną; przekręć zawór na ustawienie marynowania, podłącz zgrzewarkę FoodSaver. Naciśnij przycisk Marinate. Pozwól zgrzewarce na 12-minutowy cykl, aby jagnięcina została nasączona marynatą.
3. Rozgrzej grill do średnio-wysokiej temperatury; dobrze natłuść ruszt. Wyjmij mięso z marynaty. Grilluj kotlety jagnięce przez 3 do 5 minut na stronę lub do momentu, gdy termometr wskaże 60°C dla średniej wielkości kotletów. Odstaw na 5 minut.
Czas przygotowania: 10 minut
4 łyżki pasty chili4 łyżki gładkiego masła orzechowego1 łyżka oleju sezamowego1 łyżka sosu sojowego1 łyżka mielonego świeżego imbiru1/2 łyżeczki sproszkowanego czosnku1/2 łyżeczki soli1 kg udek z kurczaka bez kości, bez skóry1. Wymieszaj razem pastę chili, masło orzechowe, olej sezamowy, sos sojowy,
imbir, sproszkowany czosnek i sól; połącz z udkami z kurczaka.
2. Zapakuj próżniowo za pomocą zgrzewarki zgodnie z zgodnie z wytycznymi urządzenia (w worku lub pojemniku).
3. Przechowuj w lodówce do 48 godzin lub zamróź.
4. Rozgrzej grill do średnio-wysokiej temperatury; dobrze natłuść ruszt. Grilluj
kurczaka przez 6 do 8 minut na stronę lub do momentu, gdy będzie dobrze opieczony.
- Alternatywnie, piecz kurczaka przez 10 do 12 minut na wyłożonej folią blasze
- Udekoruj zieloną cebulką, orzeszkami ziemnymi i cienko pokrojoną świeżą papryką chili.
Czas przygotowania: 10 minut
Całkowity czas: 30 minut (+ 5 minut odpoczynku)
1/4 szklanki oliwy z oliwek2 łyżki soku z limonki2 łyżki soku pomarańczowego2 łyżki soku z cytryny1 łyżka octu winnego1 łyżka brązowego cukru2 ząbki czosnku, rozdrobnione2 łyżeczki mielonego kminku1 łyżeczka suszonego oregano1 łyżeczka chili w proszku1 łyżeczka soli1 łyżeczka pieprzu2 polędwiczki wieprzowe (każda około 350g)1. Marynata Mojo: Wymieszać olej, sok z limonki, sok pomarańczowy, sok z cytryny, ocet, brązowy cukier, czosnek, kminek, oregano, chili w proszku, sól i pieprz.
2. Polędwiczki wieprzowe Mojo: Napełnić torebki FoodSaver® lub pojemniki FoodSaver marynatą i polędwiczkami wieprzowymi.
W przypadku pojemników przekręć zawór na ustawienie marynowania, podłącz zgrzewarkę FoodSaver® i naciśnij przycisk marynowania.
Poczekaj, aż zgrzewarka uruchomi 12-minutowy cykl, aby nasycić polędwiczki wieprzowe marynatą.
3. Rozgrzej grill do średnio-wysokiej temperatury; dobrze nasmaruj ruszt. Wyjmij wieprzowinę z marynaty. Grilluj wieprzowinę przez 8 do 10 minut z każdej strony lub do momentu, aż termometr pokaże 70˚ C po włożeniu w najgrubszą część mięsa.
Daj wieprzowinie odpocząć przez 5 minut przed pokrojeniem.