Płacze, krzyczy i histeryzuje. Zastanawiasz się, jak pomóc swojemu dziecku?

Klaudia Kierzkowska
20 lipca 2023, 10:45 • 1 minuta czytania
Zjawisko przebodźcowania we współczesnym świecie dotyka coraz większej liczby dzieci. Zmagają się z nim zarówno niemowlęta, jak i starszaki. Nadmierna ilość bodźców docierająca ze środowiska zewnętrznego ma niekorzystny wpływ na układ nerwowy, a także przyczynia się do trudności w rozwoju. Jak rozpoznać pierwsze objawy przebodźcowania?
Przebodźcowanie, zwane również przestymulowaniem to przeciążenie psychofizyczne organizmu spowodowane intensywnymi i długotrwałymi doznaniami zmysłowymi. fot. Theproofphotography/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Noworodek przychodzący na świat musi zmierzyć się z wieloma nowymi doświadczeniami. Zbyt duża ilość bodźców dotykowych, słuchowych, wzrokowych czy węchowych docierających z otoczenia może doprowadzić do przebodźcowania i nadmiernej stymulacji.


Czym jest przebodźcowanie?

Przebodźcowanie, zwane również przestymulowaniem to przeciążenie psychofizyczne organizmu spowodowane intensywnymi i długotrwałymi doznaniami zmysłowymi. To coraz częstszy problem, z którym muszą zmagać się dzieci. Maluchy jak gąbka chłoną z zewnątrz wszystkie impulsy. Nie potrafią ich samodzielnie ograniczać. W pierwszych miesiącach życia dziecka układ nerwowy nie jest jeszcze do końca ukształtowany, a tym samym maluchy są najbardziej narażone na przestymulowanie organizmu.

Wszyscy nieustannie wchodzimy w interakcję z bodźcami, jednak każdy z nas ma inne możliwości i ograniczenia.

– Dziecko może być w stanie poradzić sobie w ruchliwym parku w środku letniego popołudnia, ale może być nadmiernie pobudzone przez wszystkie bodźce środowiskowe, jeśli jest zestresowane, nie spało dobrze w nocy lub opuściło śniadanie – mówi Kerri Milyko, certyfikowany analityk behawioralny.

Kiedy impulsów napływających z zewnątrz jest więcej, niż dzieci są w stanie przetworzyć, może pojawić się rozdrażnienie, przytłoczenie.

Przyczyny przebodźcowania u dzieci

Do najczęstszych czynników, które mogą doprowadzić do przebodźcowania u dziecka, należą:

Oznaki przebodźcowania

U każdego dziecka przebodźcowanie może objawiać się w inny sposób, jednak są pewne powtarzalne sygnały, które można zaobserwować u każdego malucha.

Jak uspokoić nadmiernie pobudzone dziecko?

Kiedy zauważysz, że twoje dziecko jest nadmierne pobudzone i nie radzi sobie ze zbyt dużą ilością bodźców, zrób wszystko, by pomóc mu się uspokoić. Usuń wszystkie niepotrzebne bodźce, wyłącz telewizor, przyciemnij światła, zasłoń zasłony, poproś, by domownicy mówili szeptem. Jeśli możesz, zabierz dziecko w inne, spokojniejsze miejsce.

– Niektóre niemowlęta dobrze reagują na owinięcie lub umieszczenie w nosidełku – mówi dr Poinsett.

Możesz włączyć cichą muzykę lub misia z białym szumem, który pomoże dziecku się uspokoić.

Jeśli twoje dziecko często zmaga się z nadmiernym przestymulowaniem, co znacznie utrudnia mu codzienne funkcjonowanie, skonsultuj się z lekarzem.  

Źródło: Parents

Czytaj także: https://dadhero.pl/289941,5-faz-histerii-dziecka-gdzie-rodzice-najczesciej-popelniaja-blad