Takie zachowania zrujnują najlepszy związek. 5 oznak, że jesteś w pułapce

Klaudia Kierzkowska
06 lipca 2023, 14:24 • 1 minuta czytania
Wykorzystanie emocjonalne niszczy, rujnuje i zaburza poczucie własnej wartości. Choć często pewne zachowania wydają się niewinne, to tak naprawdę mogą być bardzo krzywdzące. Przemoc emocjonalna zwykle zaczyna się bardzo powoli i subtelnie, co sprawia, że bywa bagatelizowana.
Podważanie myśli i uczuć ofiary to jedna z powszechniejszych taktyk znęcania emocjonalnego. fot. 1388843/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Przemoc emocjonalna to robienie rzeczy, które ranią, krzywdzą i zaburzają samopoczucie emocjonalne. Ofiara wykorzystania emocjonalnego często nie rozumie sytuacji, w której się znajduje. Jest zagubiona i nie potrafi podejmować racjonalnych decyzji. Często wykorzystanie emocjonalne kończy się rozpadem związku.


5 taktyk wykorzystania emocjonalnego

Poniżanie i gaslighting 

Gaslighting to przemoc psychiczna, która polega na manipulowaniu drugą osobą w taki sposób, że ta zaczyna czuć się zdezorientowana i przestaje ufać swoim osądom. Podważanie myśli i uczuć ofiary to jedna z powszechniejszych taktyk "znęcania". Osoby stosujące przemoc emocjonalną kierują w stronę drugiej osoby obraźliwe komentarze, bagatelizują jej potrzeby i pragnienia. Ofiara zaczyna wątpić w siebie i traci poczucie własnej wartości. Czuje się zdezorientowana i zagubiona.

Krytyka

"Sprawcy" często krytykują, poniżają i skupiają się tylko na wadach i niedoskonałościach drugiej osoby. Wytykają niedociągnięcia, życiowe potyczki. Podkreślają i dają do zrozumienia, że partner nie spełnia ich oczekiwań, że jego osiągnięcia i zdolności pozostawiają wiele do życzenia. Wraz z upływem czasu ofiara zaczyna postrzegać siebie w zupełnie innym świetle. Pojawia się poczucie niedoskonałości, niekompletności. 

Kontrola i izolacja

Osoby stosujące przemoc emocjonalną starają się kontrolować życie swoich partnerów. Ograniczają ich interakcje społeczne, starają się odizolować od rodziny i przyjaciół. Początkowo może się wydawać, że jest to chęć i potrzeba spędzania jak największej ilości czasu razem. Jednak z czasem okazuje się, że takie zachowanie nie ma nic wspólnego z miłością i zaangażowaniem. Ograniczenie wolności, nieustanne kontrola i izolacja negatywie wpływają na samopoczucie ofiary.

Brak uczuć i intymności

Wykorzystanie emocjonalne dotyczy również strefy intymnej i uczuciowej. Osoby stosujące przemoc mogą powstrzymywać się od uczuć i intymności. Często robią to celowo, by zbudować dystans. Chcą pokazać, kto decyduje i "rządzi" w związku. Takim zachowaniem wzbudzają niepewność, niepokój i lęk u drugiej osoby.

Manipulacja i obwinianie

Sprawcy często stosują różnego rodzaju techniki manipulacyjne. Wzbudzają poczucie winy, używają krzywdzących zwrotów np. "Gdybyś mnie kochał/kochała, to zrobiłbyś/zrobiłabyś to dla mnie…". "To twoja wina, że jestem zdenerwowany." Starają się przerzucić odpowiedzialność za swoje czyny na drugą osobę. Ta nieustanna manipulacja i obwinianie skutkuje obniżeniem poczucia własnej wartości. Ofiara zaczyna żyć w pułapce.

Źródło: Awarenessact.com

Czytaj także: https://dadhero.pl/289993,jak-stworzyc-zdrowa-i-silna-relacje-tych-7-nawykow-to-podstawa