To jedna z bardziej pożądanych umiejętności. Jak rozwijać dziecięcą kreatywność?
Zdolność kreatywnego myślenia to umiejętność, która przydaje się zarówno w przedszkolu, szkole, jak i życiu dorosłym. Dlatego tak ważne jest, by maluch już od najmłodszych lat szukał rozwiązania napotkanych problemów, był otwarty na świat i wychodził poza schematy.
O kreatywności
Kreatywność nie ogranicza się wyłącznie do zajęć i przedsięwzięć plastycznych jak np. sztuka, muzyka czy teatr. Kreatywni możemy być również w naukach ścisłych, podczas wyliczeń matematycznych czy planowania biznesu. To "podróż", podczas której rozwijamy wyobraźnię, oryginalność, twórczość i zdolność rozwiązywania problemów. Maluchy są bardzo ciekawe świata i w wielu z nich drzemie potencjał twórczy.
Nauczyciel Loris Malaguzzi, twórca metody Reggio Emilia, która stosowana jest na etapie wczesnego nauczania, powiedział: "Kreatywność staje się bardziej widoczna, gdy dorośli starają się bardziej zwracać uwagę na procesy poznawcze dzieci niż na wyniki, jakie osiągają w różnych dziedzinach działania i rozumienia".
Dzieci, niezależnie od wieku, potrzebują wsparcia i zachęty, by rozwijać swoją kreatywność, która w dużej mierze uzależniona jest od zaangażowania i pracy włożonej przez rodziców.
Dlaczego warto rozwijać kreatywność u dzieci?
Rozwój umysłowy
Kreatywność i twórcza ekspresja dają możliwość rozwijania wyobraźni, próbowania nowych pomysłów, ciekawych rozwiązań. Dzieci obserwują, co dzieje się podczas wykonywania eksperymentu, dzięki czemu poznają nowe zjawiska i uzyskują odpowiedzi na szereg nurtujących je pytań.
Rozwój fizyczny
Twórcze prace, w których maluchy wykorzystują kredki, farby, glinę, bibułę wspierają rozwój prawidłowych umiejętności motorycznych, a także poprawiają i trenują koordynację ręka-oko.
Rozwój osobisty
Kreatywne prace i twórcze myślenie pomagają wyrażać emocje, wspierają pewność siebie i zwiększają poczucie własnej wartości. Dzieci odnajdują i lepiej rozumieją poczucie własnej tożsamości, co korzystnie wpływa na strefę emocjonalną.
Zachęta do rozwiązywania problemów
Kreatywne ćwiczenia, eksperymenty wymagające myślenia, działania i kombinowanie uczą rozwiązywania problemów, a także współpracy. Umiejętności te okażą się kluczowymi w życiu dorosłym, dlatego już od najmłodszych lat warto uczyć ich dzieci.
Jak rozwijać kreatywność u dziecka?
Kreatywność można rozwijać na kilka sposobów. Warto zachęcać dzieci do poznawania tego, co nowe, nieznane, może nieco tajemnicze. Czytaj książki, zachęcaj dziecko do oglądania programów z różnych dziedzin, zabieraj w ciekawe miejsca. Równie istotne jest organizowanie zabaw edukacyjnych pobudzających wyobraźnię. Grajcie w skojarzenia, zadaj pytanie "A co by się stało, gdyby…?" i poproś dziecko o odpowiedź, wymyślajcie niestworzone historie.
Kolejną ważną kwestią są różnego rodzaju prace plastyczne. Zachęcaj do swobodnych i twórczych zabaw plasteliną, farbami, modeliną, gliną. Ciekawym pomysłem będzie stworzenie własnych instrumentów muzycznych i skomponowanie przepełnionej radością piosenki.
Rodzice wręcz uwielbiają, gdy dziecko udzieli poprawnej odpowiedzi na pytanie. Wyjdź poza schemat, nie oczekuj perfekcjonizmu. Zadawaj niebanalne pytania np. "Jak myślisz, jakie w dotyku są chmury?".
Jeśli chcesz rozwinąć w dziecku kreatywność, pozwól popełniać mu błędy, nie poprawiaj, daj możliwość samodzielnego rozwiązania problemu. To nic, że robi wszystko na około, ważne, że stara się dojść do celu. Nie zapominaj, że to ty jesteś wyznacznikiem zachowania swojego dziecka. Nie bądź idealny, wychodź poza ustalone schematy, kombinuj, nie postępuj zgodnie ze sprawdzonymi sposobami. Daj się ponieść wyobraźni.
Źródło: Nido-edu
Czytaj także: https://dadhero.pl/288447,5-krepujacych-pytan-ktore-zadaja-wszystkie-dzieci-i-jak-odpowiedziec