Tato, a dlaczego słońce świeci? A skąd się biorą dzieci? Dzieci są z natury ciekawe i uwielbiają poznawać otaczający je świat. Zdarza się, że setne pytanie z rzędu wyprowadza nas z równowagi – ale zupełnie niepotrzebnie. Dając dziecku możliwość odkrywania nowych rzeczy, pielęgnujemy w nim ciekawość i rozwijamy wiele pozytywnych cech.
Reklama.
Reklama.
Maluchy mają ogromny potencjał do uczenia się i stosunkowo łatwo przyswajają wiedzę. Są ciekawe świata, interesują się roślinami, zwierzętami i wszystkim tym, co je otacza. I choć ta nieustanna ciekawość świata może czasami irytować, to tak naprawdę warto zachęcać do niej dziecko.
Korzyści płynące z rozwijania ciekawości u dzieci
Pielęgnowanie ciekawości u dziecka prowadzi do wielu krótko i długoterminowych korzyści.
Ciekawskie dzieci mają otwarte umysły
Poznawanie nowych rzeczy może budzić wiele wątpliwości. Dzieci nie są czegoś do końca pewne, nie są do końca przekonane, zaczynają drążyć, dowiadywać się i eksperymentować. Dokonują bardziej wnikliwej obserwacji, szukają wyjaśnień – te starsze, mogą zacząć poszukiwania w książkach. Dzieci ciekawe świata mają otwarte umysły, szukają odpowiedzi i zadają niekończącą się ilość pytań.
Ciekawskie dzieci są empatyczne
Dzieci ciekawe świata mogą kwestionować czyjś punkt widzenia, mogą się z czymś nie zgadzać, mogą mieć inne zdanie. Zdarza się, że zastanawiają się, jak inna osoba coś postrzega, jak doświadcza świata. Dzieci nie osądzają, a starają się rozumieć, przez co stają się bardziej empatyczne. Uczą się akceptowania tego, że ktoś ma inne zdanie. Co więcej, empatyczne maluchy są milsze i bardziej wyrozumiałe.
Ciekawskie dzieci lubią naukę
Ciekawskie dzieci zwracają uwagę na wiele aspektów, wiele szczegółów. Próbują zrozumieć, jak działa otaczający świat. Starszaki, by zaspokoić swoją ciekawość, zaczynają czytać, doświadczać. Rodzi się w nich nieustanna chęć zdobywania wiedzy, co przekłada się na późniejszą "miłość" do nauki. Dążenie do celu ma wpływ na lepsze wyniki w nauce. Badanie
przeprowadzone na Uniwersytecie Michigan w Stanach Zjednoczonych dowodzi, że bardziej dociekliwe dzieci lepiej radziły sobie z czytaniem i miały lepsze oceny z matematyki w porównaniu do mniej dociekliwych rówieśników.
Jak pielęgnować ciekawość dziecka?
By pielęgnować naturalną ciekawość dziecka, pozwól mu odkrywać i poznawać świat. Nie denerwuj się, gdy zadaje niezliczoną ilość pytań.
Metoda prób i błędów
Ciekawość w dużej mierze opiera się na eksperymentowaniu i zadawaniu ogromnej ilości pytań. Oczywiste jest, że dzieci nie znają odpowiedzi na wszystkie pytania i nie wszystko potrafią dobrze zrobić. Nie oczekuj perfekcjonizmu, by nie zniechęcić malucha do próbowania nowych rzeczy w przyszłości. Pozwól dziecku ponieść porażkę.
Rozwijaj zainteresowania
Pozwól dziecku rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Zainteresowania to doskonały sposób na podsycenie naturalnej ciekawości tematem, który fascynuje i ciekawi dziecko. Jeśli twoja pociecha interesuje się dinozaurami, zabierz ją do muzeum, w którym będzie mogła obejrzeć kości dinozaurów.
Zadawaj pytania
Pobudzaj ciekawość dziecka, zadawaj pytania i angażuj w wykonanie jakiegoś działania. Zapytaj, dlaczego jego zdaniem ptak lata? Jak to jest możliwe? Sposób, w jaki rodzic formułuje pytania, ma ogromny wpływ na reakcję dziecka. Te otwarte pytania angażują malucha do myślenia i pobudzają jego ciekawość i kreatywność.
Odkrywaj nowe miejsca
Wyjdźcie ze swojego świata. Zabierz dziecko do miejsc, w których jeszcze nie było. Mieszkacie w centrum dużego miasta? Wybierzcie się na wiejski jarmark! Możesz korzystać także z lokalnych atrakcji – kino, teatr, a może koncert na żywo?