Rozsypana mąka? Wylane mleko? Nic nie szkodzi. Naprawdę warto gotować z dzieckiem

Klaudia Kierzkowska
12 czerwca 2023, 12:13 • 1 minuta czytania
Wspólne gotowanie z dzieckiem to doskonały pomysł, ale pod jednym warunkiem – mamy czas i nigdzie nam się nie spieszy. To świetna aktywność, która przyniesie nie tylko maluchowi, ale i starszakowi wiele frajdy. Rodzinne gotowanie wymaga od rodzica mnóstwa cierpliwości, ale naprawdę warto, bowiem niesie ono szereg korzyści dla dziecka.
Wspólne gotowanie to doskonała okazja do kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych. fot. HutchRock/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Zapracowani rodzice często stają przed niełatwym wyborem. Komu, czemu teraz poświęcić czas – dziecku czy domowym obowiązkom? A gdyby tak połączyć przyjemne z pożytecznym i zaprosić dziecko do wspólnego gotowania? Wspólne przygotowywanie potraw nie tylko zbliża, ale jest też doskonałą okazją do pożartowania czy porozmawiania na różne tematy.


Korzyści płynące ze wspólnego gotowania

Doznania sensoryczne

Wąchanie, smakowanie czy dotykanie produktów o różnej konsystencji, pozytywnie wpływa na rozwój zmysłów. Pozwól się dziecku w kuchni pobrudzić, nie przejmuj się tym, że rozsypie mąkę czy wyleje trochę wody. Pozwól mu pougniatać ciasto, wsadzić ręce w mąkę czy ryż. Ugniatanie, wałkowanie czy krojenie to doskonały trening dla małych rączek.

Poznawanie nowych smaków

Wspólnie spędzony w kuchni czas to świetna okazja do kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych. Dziecko, które pomaga w przygotowaniu posiłku, próbuje i poznaje nowe produkty, których być może w innych okolicznościach w ogóle by nie spróbowało. By zachęcić malucha do skosztowania czegoś nowego, możesz posunąć się do małego podstępu. Zaproponuj zabawę – zawiąż dziecku oczy, podawaj różne produkty i poproś o ich rozpoznanie.

Nabywanie nowych umiejętności

Wspólne gotowanie to doskonała lekcja, która przyda się w przyszłości. Dzieciom, które już od najmłodszych lat będą towarzyszyły rodzicom w kuchni, w życiu dorosłym będzie się w niej łatwiej odnaleźć. Malucha możesz poprosić o umycie warzyw, wyszypułkowanie truskawek, przesianie mąki czy rozmieszanie jajka. Przedszkolak może spróbować rozwałkować ciasto czy pokroić ugotowane do sałatki jajko. Starszak pomoże ci przygotować odpowiednie składniki, pokoi warzywa i owoce, a także schowa brudne naczynia do zmywarki.

Ćwiczenie umiejętności matematycznych

Ale jak to, podczas wspólnego gotowania? Dokładnie! Gotując, nieustannie coś obliczamy i odmierzamy. Trening umiejętności matematycznych powinien być oczywiście dostosowany do wieku dziecka. Malucha poproś o wyjęcie dwóch łyżeczek, przedszkolaka o przygotowanie pięciu jabłek, a starszaka o przeliczenie odpowiednich proporcji.

Kształtowanie poczucia własnej wartości

Wspólne gotowanie sprawia, że dzieci czują się ważne i docenione. Kiedy coś przygotują i usłyszą pochwałę, przepełnia je duma. Maluchy czują się potrzebne i wiedzą, że w pełni uczestniczą w rodzinnym życiu. Nabierają pewności siebie, są odważniejsze i bardziej śmiałe. Wspólna przygoda w kuchni to doskonała okazja do podejmowania różnych wyborów i decyzji. Podczas gotowania dziecko zauważa, że praca zespołowa przynosi korzyści.

Budowanie więzi

Spędzanie czasu z dzieckiem w kuchni zbliża i wzmacnia więź. Choć mogą zdarzyć się nerwowe sytuacje, to warto zachować spokój i opanowanie. Gotowanie z dzieckiem na pewno nie należy do najłatwiejszych zadań, ale naprawdę warto.

Źródło: Pathways.com

Czytaj także: https://dadhero.pl/291617,sekret-idealnych-frytek-tkwi-w-dwoch-szczegolach-o-czym-pamietac