Epidemia szkarlatyny w przedszkolach, uważaj na te objawy. Jak uniknąć zakażenia?

Klaudia Kierzkowska
26 maja 2023, 16:31 • 1 minuta czytania
Szkarlatyna to jedna z chorób wieku dziecięcego, która rozpowszechniona jest na całym świecie. Najwięcej zachorowań notuje się wiosną, jesienią i zimą. Rozpowszechnia się drogą kropelkową, dlatego w żłobku, szkole czy przedszkolu tak łatwo się nią zaradzić. Choć jest stosunkowo powszechna, budzi lęk i strach u rodziców, których dzieci się z nią zmagają.
Szkarlatyna to choroba wieku dziecięcego, która rozpowszechnia się drogą a kropelkową fot. Natalyastepowaya/123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Szkarlatyna (płonica) jeszcze kilkadziesiąt lat temu była groźną chorobą, która mogła doprowadzić nawet do śmierci. Obecnie stosuje się antybiotykoterapię, jednak niezwykle istotne jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia.


Czym jest szkarlatyna?

Szkarlatyna, inaczej płonica, to choroba zakaźna wieku dziecięcego, wywoływana przez bakterię Streptococcus pyogenes, paciorkowca beta-hemolizującego grupy A. Jest schorzeniem ogólnoustrojowym, a tym samym jej objawy dotyczą całego organizmu. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową, podczas kontaktu z chorym. Zdarza się jednak, że źródłem zakażenia są osoby zdrowe, będące nosicielami paciorkowców. Choć jest głównie chorobą wieku dziecięcego, mogą zachorować na nią osoby dorosłe.

Objawy szkarlatyny

Szkarlatyna to choroba, która rozpoczyna się gwałtownie. Na początku pojawia się wysoka gorączka, która może sięgać nawet do 40°C, kaszel, ból gardła, biały nalot na języku i wymioty. Dziecko staje się apatyczne i osłabione. Węzły chłonne szyjne są powiększone.

W drugiej dobie na ciele dziecka pojawia się charakterystyczna drobnoplamista wysypka, która przypomina ukłucia szpilki. Początkowo pojawia się w dołach pachwinowych i pachowych, a z czasem pokrywa całe ciało – za wyjątkiem okolicy ustno-bródkowej. Po kilku dniach wysypka ustępuje, a skóra nią objęta zaczyna się łuszczyć.

Leczenie szkarlatyny

Podstawą leczenia szkarlatyny jest antybiotykoterapia – w większości przypadków stosuje się antybiotyk z grupy penicylin. Antybiotyki podaje się przez około 10 dni. Jeśli po kilku dniach leczenia dziecko poczuje się lepiej, ważne, by nie modyfikować zaleceń lekarza. Nieodpowiednio leczona szkarlatyna może doprowadzić do wielu powikłań, np. zapalenia węzłów chłonnych, zapalenia ucha środkowego, zapalenia mięśnia sercowego czy ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek.

Jednocześnie zalecane jest leczenie objawowe. Dziecku należy podawać leki przeciwgorączkowe i preparaty łagodzące ból gardła.

Domowe sposoby

Leczenie szkarlatyny domowymi sposobami nie może być zastępstwem przyjmowania antybiotyków. To jedynie dodatek, który pomoże dziecku poczuć się lepiej. Niezwykle ważne jest podawanie dużej ilości płynów i pokarmów w postaci półpłynnej. Ból gardła często wręcz uniemożliwia spożywanie pokarmów o stałej konsystencji. By złagodzić ból gardła, można przygotować dziecku płukankę z dodatkiem soli. Pomocne mogą okazać się zioła i napary np. napar z kwiatów lipy, które stosuje się podczas przeziębienia.

Dziecku należy zapewnić odpoczynek, by organizm jak najszybciej wrócił do zdrowia. Jedynie w ciężkich przypadkach lub w razie groźnych powikłań, konieczne okazuje się leczenie szpitalne.  

Jak chronić się przed zakażeniem?

Na szkarlatynę nie ma szczepionki. By w jak największym stopniu uchronić dziecko przed chorobą, należy unikać miejsc, w których przebywały zakażone osoby. Niestety, jeśli w przedszkolu odnotowano zakażenia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że większość dzieci będzie chora. Należy dokładnie obserwować malucha, a w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, trzeba koniecznie udać się do lekarza. Istotną rolę odgrywa również odpowiednia higiena, która zmniejsza ryzyko zakażenia.

Czytaj także: https://dadhero.pl/291587,jak-leczyc-zapalenie-krtani-domowymi-sposobami