U dzieci, w szczególności małych, zapalenie krtani ma bardziej gwałtowny przebieg niż u dorosłych. Chrypa i szczekający kaszel budzą duży niepokój. W pierwszej kolejności sięgamy po syrop, sok z czarnego bzu, a potem przygotowujemy maluchowi mleko z masłem i miodem. Jednak czy to dobre postępowanie w przypadku szczekającego kaszlu, który pojawia się przy zapaleniu krtani?
Objawy zapalenia krtani u dzieci
Zapalenie krtani pojawia się nagle, niespodziewanie. Wcześniej nie daje niepokojących symptomów. W podgłośniowym ostrym zapaleniu krtani pojawia się chrypa, suchy i szczekający kaszel, duszności i problemy z nabraniem powietrza. Można zauważyć także bezdech. Maluchy płaczą, są niespokojne i rozdrażnione, a rodzice często nie wiedzą, jak im pomóc. Tutaj nie ma czasu na zastanowienie.
Leczenie zapalenia krtani – domowe sposoby
Istnieje kilka skutecznych, domowych sposobów leczenia krtani, które wspomagają leczenie farmakologiczne. Najskuteczniejszym są inhalacje wykonane przy użyciu gorącej wody z łyżką soli. Nebulizacje nawilżają krtań i ułatwiają oddychanie.
Kiedy dziecko jest chore, rodzice okrywają je kocem, by nie zmarzło. Zamykają okna, by go nie przewiało, w pomieszczeniu robi się duszno, a dziecko zaczyna się dusić. Ciepłe i suche powietrze wysusza krtań, co znacznie utrudnia maluchowi oddychanie. Wietrzenie i nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko, jest niezwykle istotne. W pokoju, w którym maluch śpi, zakręcamy kaloryfer i delikatnie rozszczelniamy okno. Przy zapaleniu krtani należy szczególnie dbać, by dziecko dużo piło. Woda nawilża krtań, co przynosi ulgę.
Chłodzimy pomieszczenie
Dzieci zmagające się z zapaleniem krtani często budzą się w nocy, płaczą i są niespokojne. Kaszlą, mają problemy z oddychaniem. Jak postąpić w takiej sytuacji? Otulamy malucha kocem i otwieramy szeroko okna. Możemy wyjść z dzieckiem na balkon lub stanąć z nim przy otwartej lodówce. Chłodne powietrze obkurcza krtań i ułatwia oddychanie.
Kiedy antybiotyk?
Zapalenie krtani jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, dlatego jeśli pojawią się niepokojące objawy, należy udać się z maluchem na konsultację lekarską. Najczęściej zapalenie krtani u dzieci powodują wirusy. Jednak może się zdarzyć, że mamy do czynienia z bakteryjnym podłożem choroby. Wówczas lekarz najprawdopodobniej zaleci antybiotykoterapię. W poważnych przypadkach niezbędna może okazać się hospitalizacja.
Kiedy zauważymy, że oddychanie sprawia dziecku coraz większą trudność, nie zastanawiamy się i wezwijmy pogotowie. Może to być niebezpieczny stan prowadzący do zagrożenia życia.