Dzieci stale się ranią, a wielu z nas wciąż nie wie, co robić. Tak pomożesz dziecku

Klaudia Kierzkowska
15 maja 2023, 15:35 • 1 minuta czytania
O skaleczenie nietrudno. Niewinny wypadek może zdarzyć się podczas zabawy, szaleństw na świeżym powietrzu, a nawet podczas prac plastycznych. Zranienia, skaleczenia i zadrapania są u dzieci bardzo powszechne, jednak nie każdy wie, jak w takim przypadku postąpić. Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc?
Co zrobić, gdy dziecko się skaleczy? fot.PublicDomainPictures/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Rany to jedne z częstszych przyczyn wizyt lekarskich na ostrym dyżurze. Ze złamaniem, zwichnięciem czy silnie krwawiącą raną natychmiast udajemy się z dzieckiem do specjalisty. Jednak nie każde "zwykłe" skaleczenie wymaga wizyty u lekarza. W przypadku otarć naskórka, stłuczenia czy niewinnego zadrapania domowa pierwsza pomoc w zupełności wystarczy.


Jak postąpić w przypadku ran, otarć i skaleczeń u dziecka?

Rana, skaleczenie czy zadrapanie to anatomiczne przerwanie ciągłości powłok zewnętrznych. To przerwanie skóry i głębiej położonych tkanek w wyniku urazu mechanicznego lub pod wpływem działania innego czynnika powodującego uszkodzenie.

Jeśli rana nie wymaga interwencji lekarskiej, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

Żwir, piach i ziemia

Pozdzierane kolana i łokcie to jeden z "uroków” dzieciństwa. W przypadku, gdy rana została zanieczyszczona żwirem, piachem lub ziemią, należy sprawdzić, czy dziecko było szczepione na tężec. Jeśli dziecko nie miało takiego szczepienia, należy się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.

Czytaj także: https://dadhero.pl/291476,dziecko-sie-zakrztusilo-wiesz-co-robic