Dzieci stale się ranią, a wielu z nas wciąż nie wie, co robić. Tak pomożesz dziecku
Rany to jedne z częstszych przyczyn wizyt lekarskich na ostrym dyżurze. Ze złamaniem, zwichnięciem czy silnie krwawiącą raną natychmiast udajemy się z dzieckiem do specjalisty. Jednak nie każde "zwykłe" skaleczenie wymaga wizyty u lekarza. W przypadku otarć naskórka, stłuczenia czy niewinnego zadrapania domowa pierwsza pomoc w zupełności wystarczy.
Jak postąpić w przypadku ran, otarć i skaleczeń u dziecka?
Rana, skaleczenie czy zadrapanie to anatomiczne przerwanie ciągłości powłok zewnętrznych. To przerwanie skóry i głębiej położonych tkanek w wyniku urazu mechanicznego lub pod wpływem działania innego czynnika powodującego uszkodzenie.
Jeśli rana nie wymaga interwencji lekarskiej, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:
- Umyj ręce wodą z mydłem lub zdezynfekuj płynem. Jeśli posiadasz, załóż jednorazowe rękawiczki ochronne.
- Oczyść powierzchnię rany wodą lub solą fizjologiczną.
- Zdezynfekuj ranę za pomocą preparatu bakteriobójczego. W przypadku dzieci najlepiej sprawdzi się antyseptyk bez alkoholu posiadający działanie antybakteryjne.
- Załóż opatrunek. Przy niewielkich otarciach i skaleczeniach wykorzystaj plaster z opatrunkiem. W przypadku większego skaleczenia najlepiej skorzystaj z jałowego gazika przyklejonego plastrem.
Żwir, piach i ziemia
Pozdzierane kolana i łokcie to jeden z "uroków” dzieciństwa. W przypadku, gdy rana została zanieczyszczona żwirem, piachem lub ziemią, należy sprawdzić, czy dziecko było szczepione na tężec. Jeśli dziecko nie miało takiego szczepienia, należy się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.
Czytaj także: https://dadhero.pl/291476,dziecko-sie-zakrztusilo-wiesz-co-robic