Najczęstszą przyczyną zakrztuszenia, zarówno u niemowląt, jak i małych dzieci, jest zbyt łapczywe jedzenie i picie. Dlatego tak ważne jest, by dziecko, niezależnie od wieku, spożywało pokarmy w spokojnej, siedzącej lub półsiedzącej pozycji. Jednak, gdy dojdzie do zakrztuszenia, musimy zachować zimną krew i udzielić dziecku pierwszej pomocy.
Zakrztuszenie czy zachłyśnięcie może przydarzyć się praktycznie wszędzie. Podczas zabawy, gdy ciekawy świata maluch weźmie do ust przedmiot będący w zasięgu ręki, w trakcie jedzenia czy na spacerze. W przypadku dostania się niepożądanego przedmiotu do dróg oddechowych małego dziecka może dość do skurczu, który znacznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia oddychanie.
Kiedy dziecko zaczyna się krztusić, rodzic zaczyna panikować. Bezradność jest wynikiem niewiedzy i braku umiejętności udzielenia pierwszej pomocy krztuszącemu się dziecku. Zatem co zrobić, w przypadku zakrztuszenia?
Cały czas obserwuj, w jakim stanie jest dziecko, patrz, czy nie sinieje. Zwróć również uwagę na rodzaj kaszlu – oceń czy jest efektywny, czy nie.
W przypadku kaszlu efektywnego dziecko głośno kaszle, jest w stanie nabrać powietrze, reaguje i odpowiada na pytania.
O kaszlu nieefektywnym mówimy wówczas, gdy dziecko kaszle bardzo cicho lub nie wydaje żadnego dźwięku, nie może nabrać powietrza, robi się sine i traci przytomność.
Zanim nadejdzie pomoc, sprawdzamy, czy ciało obce jest widoczne w jamie ustnej i czy za pomocą małego palca możemy je delikatnie wyjąć. Nie próbujemy wyciągnąć przedmiotu na ślepo – istnieje ogromne ryzyko, że wepchniemy go głębiej.
Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny
Czytaj także: https://dadhero.pl/291473,co-zrobic-gdy-dziecko-zlamie-reke-zlamana-reka