Siwe włosy u młodych osób. Jak sobie z tym radzić? Podpowiadamy
Naturalne siwienie włosów rozpoczyna się między 30. a 40. rokiem życia. Jasny kolor początkowo pokrywa włosy na czubku głowy oraz na skroniach. Jeśli natomiast proces siwienia rozpoczyna się u osób młodych, przed ukończeniem 30. roku życia, może świadczyć o niepożądanych procesach, jakie zachodzą w naszym ciele, niedoborach witamin, złej diecie lub nadmiernym stresie.
Główne przyczyny siwienia u osób młodych:
- Nieprawidłowa dieta, uboga w świeże warzywa i owoce
- Regularne sięganie po używki, takie jak alkohol czy nikotyna
- Niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy i włosów
- Kłopoty ze snem, nadpobudliwość, przewlekłe zmęczenie
- Nadmierny stres
Te domowe sposoby mogą pomóc
Jeśli już siwizna zagościła na naszej głowie to w żaden magiczny sposób nie zmienimy koloru włosów bez wizyty u fryzjera. Są jednak sposoby, by sprawić, że odrastające włosy będą bogate w melaninę i nabiorą naturalnego koloru.
Rozpuszczone drożdże piwne
To bardzo popularny sposób radzenia sobie z „kurzem” na głowie. Zawarte w drożdżach substancje odżywcze wzmacniają włosy, zapobiegają wypadaniu i przywracają im prawidłowy kolor. Wystarczy 1/6 kostki drożdży rozpuścić w szklance gorącej wody i poczekać aż wystygnie. Napój można dla smaku doprawić miodem lub mlekiem.
Płukanka z kawy
To dobry sposób dla osób o naturalnie ciemnych włosach. Regularne stosowanie tej mikstury przyciemnia siwe włosy, zapobiega wypadaniu i działa wzmacniająco. Jaki jest przepis? Należy 6 łyżek zmielonej kawy zalać 2 szklankami gorącej wody. Później przecedzić nasz roztwór przez sitko, by pozbyć się fusów i dolać 2 szklanki chłodnej wody. Po umyciu włosów, należy włożyć głowę do ów mieszanki i moczyć włosy około 1 minuty. Następnie należy oblać je kawową miksturą i delikatnie spłukać chłodną wodą.
Łupiny orzecha włoskiego
To z kolei metoda dla osób o jasnych włosach. W skórce orzecha włoskiego jest dużo ciemnego barwnika, który idealnie pokrywa jasne włosy. Skorupki i skórki z orzechów należy powinno się wodą i gotować przez 30 minut pod przykryciem – aż woda zrobi się ciemna. Po ostygnięciu naparu, trzeba odcedzić łupiny i skorupki, a następnie na kilka minut zanurzyć włosy w płukance. Po tym czasie włosy można przepłukać tą samą miksturą. Dla najlepszego efektu należy tę metodę stosować po każdym myciu włosów.
Woda po ziemniakach
To bardzo przystępna i tania metoda, bo któż z nas nie ma w swojej spiżarni ziemniaków? Po ugotowaniu ziemniaków na obiad, warto nie wylewać wody, w której się gotowały i wykorzystać jako płukankę na siwiznę. Należy pamiętać, że nie może być ona posolona. Po każdym umyciu włosów spłuczemy je tą wodą i zabieg ten będziemy powtarzać przez minimum 2 tygodnie.
Czytaj także: https://dadhero.pl/291094,to-10-zlotych-moze-byc-warte-mala-fortune-sprawdz-czy-masz-je-w-portfelu