W ten weekend też nie odeśpisz. Chyba że sprawdzisz, jak zapewnić sobie dawkę głębokiego snu

Aneta Zabłocka
W ten weekend to się wyśpisz! Od dziś chodzisz spać wcześnie i śpisz bite 8 godzin. A w poniedziałek wstaniesz jak skowronek. Muszę cię rozczarować. Weekend to za mało, żeby zregenerować mózg. Sen głęboki, którego tak rozpaczliwie potrzebujesz, nie przychodzi na pstryknięcie palców. Ale możesz się o niego postarać.
Sen głęboki: co to jest, ile snu potrzebujesz i jak go sobie zapewnić Fot. 123rf
Wiesz, że jeśli ktoś ci opowiada, że coś mu się śniło, to możesz mu od razu pogratulować? A jeśli śniło się i tobie, to przybijcie piątkę! Marzenia senne oznaczają, że zaznaliście snu głębokiego i (prawdopodobnie) oboje jesteście wyspani.


A jeśli od dawna nic ci się nie śni, to masz problem, bo nie doświadczasz najbardziej regenerującej fazy snu.

Co to jest sen głęboki?

Sen głęboki to wcale nie śnienie w środku nocy. Wbrew pozorom zaczyna się dość wcześnie. Już 20-30 minut po zaśnięciu. Jego szczytowy moment wypada w połowie nocy.
Sen głęboki odpływa i wraca do nas co jakiś czas. Każda sesja takiego odpoczynku trwa około godziny i powtarza się co kolejne 90 minut. Najbardziej wartościowe są dwie pierwsze godziny snu głębokiego. Z biegiem nocy fazy się skracają.

Ten rodzaj snu najbardziej regeneruje organizm. W fazie snu głębokiego produkujemy większość hormonu wzrostu, utrzymuje funkcjonowanie układu odpornościowego, wzmacnia kości i mięśnie oraz naprawia szkody, które spowodowały wirusy, choroby oraz przetrenowanie.

Sen głęboki inaczej zwany snem wolnofalowym jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.

Ile snu potrzebujesz?

Odpowiemy najświeższym badaniem polskich naukowców.

Dr hab. Halszka Kontrymowicz-Ogińska, profesor UJ i psycholog oraz dr Jeremi Ochab, fizyk z UJ przeprowadzili badania, które dowiodły, że jeden weekend nie wystarczy, by odespać wszystkie zarwane noce.

W ich badaniu wzięły udział 23 osoby. Przez pierwsze 4 dni eksperymentu spały tyle, ile wskazały jako optymalny dla siebie czas snu. Potem przez 10 kolejnych nocy mieli spać nie dłużej niż 5 godzin i 20 minut.

Badania EEG wskazały, że mimo pełnej regeneracji organizmu w dni, w których uczestnicy mogli spać zgodnie ze swoim rytmem, po kilku dniach skróconego snu ich fale alfa nie wróciły do normy. Moc obliczeniowa mózgu spadła.

Naukowcy założyli, że 3-4 dni sennej regeneracji wystarczą, by siły badanych wróciły. Bardzo się pomylili. Wyniki uczestników badania poprawiły się dopiero 12. dnia!

Jak rozpoznać niedobory snu?

Długotrwały brak głębokiej fazy snu ma wiele konsekwencji zdrowotnych. Dlatego warto wiedzieć, kiedy przyda się nam kilka dni regulacji snu, by odzyskać jasność myślenia.

Cierpisz na niedobory snu, jeśli:



Badania pokazują, że oznaki niedoboru snu różnią się u dzieci i dorosłych. Podczas gdy dorośli stają się ospali i rozdrażnieni. Dzieci z kolei wykazują nadmierną aktywność, miewają problemy z koncentracją oraz odczuwają przygnębienie i smutek.

Skutkami braku dobrego snu są:

Jak spać, żeby się wyspać?

Przeczytaj, wydrukuj, zapamiętaj lub rozklej po całej sypialni. Oto lista zachowań, które zapewnią ci dobry, długi i regenerujący sen głęboki.


Wprowadź w życie i do zobaczenia za 12 dni.

Na podstawie: www.nhlbi.nih.gov