Przeleżałeś cały weekend, a i tak czujesz się wypompowany. Wcale nie musi być tak, że poniedziałek wyssał z ciebie całą energię życiową, gdy tylko otworzyłeś oczy. Po prostu nie umiesz odpoczywać efektywnie, ale wskażemy ci, jak to robić, by po następnym weekendzie czuć się lepiej niż kiedykolwiek w życiu.
Wbrew pozorom najtrudniej odpoczywa się w weekendy, gdy mamy ograniczony czas na regenerację organizmu.
Dlatego, by efektywnie odpocząć, trzeba zadbać o 7 stref relaksu - fizycznego i umysłowego.
Oto omówienie każdej z nich.
Kilka dni temu widziałam mem, na którym była podwójna zjeżdżalnia. Jedna oznaczona napisem "4 godziny snu", a druga "10 godzin snu", obie kończył zjazd "nadal zmęczony".
Czasem wydaje nam się, że wielogodzinny sen w weekend postawi nas na nogi po całym tygodniu porannych pobudek i przemęczenia pracą. Badania jednak już dawno udowodniły, że nawet półgodzinne niedospanie w ciągu tygodnia nie może być w żaden sposób "odespane" w weekend. Raczej powinniśmy kłaść się wcześniej spać, niż oczekiwać, że kiedyś nadrobimy sen albo jak mówiły nasze babcie "w grobie się wyśpimy".
Jest jeszcze jeden aspekt odpoczynku, który pomijamy w naszym rozumieniu relaksu. Nie tylko spanie i nicnierobienie efektywnie wspiera nasz organizm i umysł w regeneracji. Istnieje aż 7 rodzajów odpoczynków, które powinniśmy sobie zapewnić, żeby wychillować naprawdę.
Sprawdź, które z nich skrzętnie omijasz, przez co chronicznie czujesz się zmęczony.
1. Odpoczynek fizyczny
Zadbanie o swoją sferę fizyczną można podzielić na dwie części: aktywny odpoczynek i pasywny odpoczynek. Ten pierwszy to będzie joga, masaże, rozciąganie, przekręcanie się z boku na bok i ćwiczenia, które poprawiają krążenie i zwiększają zakresy mięśniowe zasiedziałego organizmu. Pasywny odpoczynek to nic innego jak sen, drzemki w ciągu dnia i leżenie odłogiem.
2. Odpoczynek psychiczny
Rozpaczliwie potrzebujesz tego rodzaju regeneracji, jeśli tuż przed snem przez twoją głowę przelatują miliony myśli. Nawet jeśli przesypiasz 7-8 godzin, ale nie potrafisz zapaść w głęboki relaksujący sen. Zamiast tego planujesz, tworzysz i kreujesz rzeczywistość, która dogoni cię jutro.
Możesz nad tym zapanować, robiąc co dwie godziny krótkie przerwy w pracy. Jednak muszą to być przerwy totalne, takie gdzie pijesz kawę, patrzysz przez okno, ale nie zaglądasz do komórki, by sprawdzić maila. Innym sposobem będzie przelanie myśli o na papier. Połóż koło łóżka notatnik, w którym zapiszesz nurtujące cię myśli. Raz napisane zostaną przez ciebie "odhaczone" i łatwiej zapadniesz w sen.
3. Odpoczynek sensoryczny
Najtrudniejszy i najprostszy do zrealizowania. Wystarczy, że wyłączysz komórkę, tablet, komputer i telewizor. Uczucie przytłoczenia przez elektronikę może ci na co dzień umykać. Będąc ciągle przestymulowany, nie zauważasz, kiedy przekraczasz niebezpieczną granicę nadmiernego korzystania z urządzeń i emisji niebieskiego światła.
Postaraj się celowo wyłączać elektronikę zaraz po powrocie do domu lub na godzinę przed snem. Zastąp atrakcje, które daje ci smartfon nieelektronicznymi rozrywkami, które nie emitują szkodliwego światła.
4. Odpoczynek twórczy
Nie możesz czuć chęci do życia, tworzenia nowych rzeczy i ekscytacji nowym dniem pracy, gdy dzień w dzień wpatrujesz się w tę samą tapetę na komputerze, białe ściany i rozgardiasz na biurku kolegi.
Od czasu do czasu zapewnij sobie twórczy odpoczynek. Mając nadal wyłączony telefon i zaliczoną przyjemną drzemkę w ciągu dnia po prostu popatrz za okno albo na plakat, który od wielu lat wisi ci nad głową w salonie, ale jakoś nigdy nie przyjrzałeś się jego detalom, albo wyjdź na spacer i zobacz, że przestrzeń twojego osiedla wcale nie jest chaotycznym zlepkiem betonowych gmachów, tylko ma jakiś sens społeczny (albo nie ma).
5. Odpoczynek emocjonalny
Znasz to amerykańskie: "I'm fine, thanks". To największe kłamstwo w dziejach zamorskich kontaktów społecznych. Odważ się mówić, że coś nie jest z tobą do końca w porządku. By czuć się dobrze, musisz posiadać swoją strefę bezpiecznego wyrażania uczuć.
6. Odpoczynek społeczny
Zmuszasz się do kontaktów z matką, sąsiadem, kolegą z pracy lub masz ogromne wyrzuty sumienia, że już pół roku nie byłeś z najlepszym przyjacielem na piwie... Odpocznij od tych myśli. Czasem musisz powiedzieć: nie! Kolega z pracy i owszem może do ciebie pisać, ale powiedz, że weekend jest dla rodziny czy by pobyć samemu, więc porozmawiacie w pracy. Mamie powiedz, że jesteś zmęczony lub po prostu nie odbieraj telefonu, a w zamian napisz SMS: "Wszystko OK".
Bez rozdzielenia kontaktów towarzyskich na te, które cię wzmacniają i te, które wzbudzają u ciebie złe uczucia, nie będziesz mógł dobrze odpocząć emocjonalnie.
7. Odpoczynek duchowy
To nie musi być spacerek do świątyni. Chodzi raczej o instytucję czy działanie, które dają ci poczucie przynależności, akceptacji i celu. To może być weekendowe wyjście do baru na sesję gier bitewnych, działania na rzecz schroniska dla zwierząt czy wzięcie udziału w webinarze dotyczącym twojego hobby.
Uważaj, bo chroniczne przemęczenie może być symptomem i przyczyną wielu chorób. Warto udać się na konsultację lekarską, gdy kolejnego ranka wstajesz jak na ścięcie i nie masz chęci do życia.