Tak dobrze im jeszcze nie było. Faceci deklarują, że nie chcą wracać do biur

Aneta Zabłocka
Raport przeprowadzony wśród pracujących rodziców odkrywa prawdę na temat pandemicznych relacji zawodowych i rodzinnych. Jest tu wskazany jeden zwycięzca - ojciec.
Nowy raport odkrywa, jak mężczyznom było wygodnie w czasie pandemii. Liczby Pexels
Możemy gadać, że pandemia przejechała nas walcem atomowym i wszyscy wychodzimy z niej poharatani życiowo. Możemy też spojrzeć na badania i przekonać się, że jest jedna grupa społeczna, która w jej czasie całkiem nieźle sobie radziła.

Firma konsultingowa McKinsey&Co przedstawiła pandemiczny raport dotyczący pracy zdalnej ojców i matek. I nie ma co ukrywać, najwidoczniej w pandemii mężczyźni żyli jak pączki w maśle.


Według ich danych ponad 70 proc. ojców w parach dwuzawodowych uważało, że ​​dzielą prace domowe na równi ze swoim partnerką. Ale ich wersję podziela tylko 44 proc. matek.

Choć wiele się mówi o negatywnych psychicznych konsekwencjach dla społeczeństw, które przez półtora roku siedziały w domach z ograniczoną możliwością kontaktów, to zdaje się, że przebywanie wśród rodziny akurat na mężczyzn wpłynęło pozytywnie.

Większość ojców zgłosiła w ankiecie McKinsey&Co lepsze samopoczucie psychiczne w wyniku pracy w domu, bo aż 71 proc. z nich. Lecz tylko 41 procent matek zaznaczyło taką samą odpowiedź.

Badanie wykazało też, że pandemia nie tylko nie zapewniła większej równowagi w domu, ale spowodowała wzrost liczby prac domowych i obowiązków opiekuńczych pracujących matek.

Według raportu, ponad trzy razy częściej, niż ojcowie matki wykonywały większość prac domowych podczas pandemii i 1,5 raza częściej pochylały się na trzy godziny lub więcej nad pracami domowymi dziećmi i sprawowały nad nimi opiekę.

Kobiety w czasie pandemii obawiały się negatywnej reakcji przełożonych, gdy wspominały o czekających ich obowiązkach domowych. Aż 1/3 badanych matek przyznała, że myślała o rzuceniu pracy.

Z kolei tylko u 11 proc. mężczyzn pojawiła się myśl, że ich życie domowe mogłoby wywołać zły odbiór ich osoby w pracy.

W dodatku praca w domu sprawiała im przyjemność. Obiad na stole, dzieci zaopiekowane. Tak dobrze jeszcze nie mieli.