Już wiemy, co robisz w weekend! 5 filmów, które każdy tata powinien obejrzeć z synem

Kacper Peresada
Gdy urodzili się moi synowie, byłem bardzo szczęśliwy. Nadal jestem. Wiecie… dzieci. Ale przyznam też, że nie mogłem się doczekać, aż dorosną. Oczywiście raduje się każdą chwilą, którą mogę z nimi spędzać, ale czuję też ekscytację na myśl o tym, co zrobimy razem w przyszłości. Chyba każdy rodzic tak ma: czeka na chwilę, w której będzie mógł z dzieckiem obejrzeć ukochany film. Oto 5 pomysłów na seans dla ojca z synem.
5 filmów dla ojca z synem. Historie, które zachwycą każdego faceta fot. Kadr z film / Podwodne życie Steve'a Zissou

Najlepsze filmy dla ojca z synem


Wychowałem się na telewizji. Taka jest prawda i nie czuję z tego powodu wstydu. Dlatego, gdy tylko mam okazję staram się pokazywać moim synom filmy, które pokochałem w ich wieku.

Przez lata w kinie dostawaliśmy wspaniałe historie, które pokazywały nam głębię i sens ojcostwa. Niektóre są jeszcze dla moich synów za poważne, ale postanowiłem wybrać 5 filmów, które musisz zobaczyć ze swoim synem.


Oczywiście pamiętajcie: dobierzcie film odpowiedni do wieku!

Pole Marzeń

O "Polu Marzeń" napisałem już tysiąc razy. Za każdym razem, gdy poznaję dziewczynę, puszczam jej ten film i kończy się to tak samo. Siedzę odwrócony do niej plecami i płaczę, aby nie widziała.

W "Polu Marzeń" główny bohater słyszy w pewnym momencie dziwny głos, który mówi mu, aby zbudował na swoim polu boisko do baseballu, na którym pojawiają się z czasem duchy zmarłych graczy.

"Pole Marzeń" jest filmem prostym. Chociaż na początku nie do końca wiesz, o co chodzi – przyciąga swoją spokojną muzyką i powolnym prowadzeniem narracji. Jednak gdy pod koniec produkcji wszystko się wyjaśnia, nie sposób się nie wzruszyć.

Ostatnio mój starszy syn spytał mnie "czemu jak oglądamy filmy zawsze się wzruszamy?". Jeszcze nie wie, co go czeka, gdy obejrzy hit Kevina Costnera.

Król Lew

Gdy pierwszy raz pokazałem "Króla Lwa" mojemu synowi, było chyba dla niego za wcześnie. Pięcioletni wtedy Włodek w momencie, gdy ja płakałem podczas sceny śmierci Mufasy, odwrócił się do mnie i powiedział "Wybrałeś film, to teraz nie przeszkadzaj". Od tego czasu minęło trochę czasu i nie mogę się doczekać, aż znowu go obejrzymy.

Nie wiem, co jest ze mną nie tak, ale nie mogę się doczekać, aż pokażę moim synom film, w którym jedną z najważniejszych scen jest śmierć ojca głównego bohatera. Wydaje mi się, że każdy z nas lubi patrzeć na emocje naszych dzieci. I chcemy też, aby nie wstydziły się swoich łez, a były z nich dumne.

Ja często je ukrywałem, ale od kiedy mam dzieci, przestałem się przejmować i płaczę. ile się da.

Podwodne życie ze Stevem Zissou

Film, który podzielił wielu fanów Wesa Andersona. Dla jednych jego najlepsza dla produkcja, dla drugich pierwszy średniak w karierze. Ja zaliczam się do tej pierwszej grupy. Anderson często porusza temat ojców, którzy nie biorą udziału w życiu swoich latorośli, jak i chętnie pokazuje dysfunkcyjne rodziny. W wypadku "Podwodnego Życia" dostajemy Owen Wilson, który odkrywa, że jest synem legendarnego odkrywcy i podróżnika Steve’a Zissou.

Scenariusz, którego współautorem jest Noah Baumbach, po prostu zachwyca. Zissou nie jest pozytywną postacią, jest samolubnym palantem, który myśli tylko o tym, aby zdobyć swój cel i powrócić do czasów swojej największej sławy.

Wydaje mi się, że jest to prawdopodobnie najpoważniejszych film w karierze Wesa, który trochę znika pod jego klasycznymi przerysowanymi postaciami i cukierkową niekiedy estetyką.

Droga do Zatracenia

Ekranizacja kultowego komiksu Maxa Allana Collinsa, który zachwycił miliony czytelników na całym świecie, jest daleka w klimacie od oryginału.

Z czasów shogunów w Japonii przenieśliśmy się do Ameryki w trakcie prohibicji. Nie ma tutaj głośnej i dla niektórych odrzucającej estetyki, jest za to noir i smutek, który przebija z każdego kadru. Sam Mendes nakręcił ten film chwilę po "American Beauty", dlatego oczekiwania wobec "Drogi" były gigantyczne i jakimś cudem zostały spełnione.

W filmie oglądamy Toma Hanksa w roli Michaela Sullivana, mordercy na usługach mafii, który po śmierci niemalże całej jego rodziny decyduje się zemścić, chroniąc zarazem swojego jedynego, żyjącego syna. Mendes w idealny sposób wykorzystał minimalizm, aby opowiedzieć dojmującą historię, która wydaje się w ostatnich latach przestała być doceniana.

Kikujiro

Film Kitano Takeshi, który zasłynął swoimi epickimi, krwawymi, komicznymi i brutalnymi produkcjami. Wiem, że to już zapewne was będzie odrzucało od tego filmu, ale nie namawiam, żebyście puszczali ją pięciolatkowi! W "Kikujiro" poznajemy historię chłopca, który posiadając jedynie zdjęcie swojej matki, postanawia wyruszyć w podróż, aby ją odnaleźć. Jego babcia zgadza się, aby przyjaciel rodziny, wulgarny, nieokrzesany, nienawidzący dzieci, który po prostu chce zarobić kasę, Kikujiro był jego opiekunem.

Z czasem jednak, po nieudanych próbach pozbycia się chłopaka, Kikujiro odkrywa w sobie uczucia, których się nie spodziewał. Niesamowicie wzruszający, śmieszny, a zarazem smutny film nie będzie mógł opuścić waszych umysłów przez wiele miesięcy.