Marzycie o tym, by zapomnieć o szkole? Nie tak szybko. Ruszyło składanie wniosków o wyprawkę "300+"

Aneta Zabłocka
Od początku lipca rodzice mogą składać wnioski o dofinansowanie wyprawki w ramach programu "Dobry start". Może z tego skorzystać każdy rodzic, którego dziecko jest w wieku szkolnym. Im wcześniej złożysz wniosek, tym szybciej pieniądze pojawią się na twoim koncie.
Fot: Tim Arterbury/Unsplash
Rodzice próbują złapać oddech po zakończeniu roku szkolnego, ale powinni jak najszybciej wrócić myślami do tematu edukacji. Z początkiem lipca ruszył proces składania wniosków o dofinansowanie na wyprawkę szkolną. To ważne, bo premier zapowiedział, iż dzieci wrócą we wrześniu do szkół, zatem rodzice muszą pamiętać o kupnie wszystkich niezbędnych przyborów.

Czytaj też: Bon turystyczny: wszystko, co musicie wiedzieć o rządowym pomyśle na rodzinne wakacje w tym roku

Minister Pracy i Polityki Społecznej poinformowała, że tuż po starcie zgłaszania wniosków o wypłatę "wyprawki", do urzędów wpłynęło ponad pół miliona zgłoszeń. Warto się spieszyć, im wcześniej zostanie złożony wniosek, tym szybciej pieniądze pojawią się na koncie.

Kto może się starać o wyprawkę "300+"?

Wniosek o 300+ składają rodzice i opiekunowie prawni dzieci. Jeśli uczeń jest pełnoletni, ale nie mieszka z rodzicami, może złożyć wniosek sam.


Pieniądze otrzymają wszyscy rodzice dzieci uczących się w szkołach, które nie skończyły jeszcze 20 lat. Wnioski dla dzieci ze stwierdzoną niepełnosprawnością rozpatrywane są do ukończenia przez nie 24. roku życia. Jeśli rodzice sprawują opiekę naprzemienną, każde z nich może ubiegać się o wypłatę 150 złotych na dziecko. Również rodzice, z których jedno przebywa za granicą, mają prawo do świadczeń.

Nie ma kryterium dochodowego, które może wykluczyć rodzica z programu "Dobry Start". Według prawa wyprawka 300+ należy się wszystkim rodzicom dzieci szkolnych.

Wyprawka 300+: gdzie złożyć wniosek?

Wnioski od 1 lipca rodzice mogą składać drogą elektroniczną przez rządowy portal emp@tia, a także przez bankowość elektroniczną lub Portal Usług Elektronicznych ZUS.

Przyjmowanie wniosków w formie papierowej rozpocznie się 1 sierpnia. Miejscem składania i realizacji wniosków będą te same instytucje, które realizują program "Rodzina 500+", czyli urzędy miasta, gminy i MOPS–y/GOPS–y. W przypadku rodzin zastępczych wniosek trzeba złożyć do powiatowych centrów pomocy rodzinie.

Kto nie może korzystać z programu 300+?

Z "Dobrego startu" wykluczeni są studenci, dzieci w wieku przedszkolnym, a także dzieci, które chodzą do "zerówek", nawet jeśli zajęcia dla nich odbywają się w budynku szkoły podstawowej, do którego uczęszczają inne dzieci w rodzinie.

Kiedy pieniądze z 300+ pojawią się na koncie?

Jeśli wniosek złożysz w lipcu i sierpniu, możesz się spodziewać, że pieniądze będą do odebrania najpóźniej do 30 września. Gdyby termin złożenia wniosku się opóźnił, to wypłata świadczenia będzie dopiero po upływie dwóch miesięcy.