Najbliższe lata mogą zmienić życie twojej rodziny. 10 zagrożeń, na które musisz być gotów

Artur Grabarczyk
28 maja 2024, 13:00 • 1 minuta czytania
Nie trzeba uważnie śledzić tego, co dzieje się na świecie, by mieć wrażenie, że żyjemy w bardzo niespokojnych czasach. Naszą rzeczywistość mocno zmieniła pandemia koronawirusa, a zaraz po niej przyszła wojna trwająca do dziś wojna za naszą wschodnią granicą. To jednak nie koniec poważnych zagrożeń. Kanadyjska organizacja Policy Horizons Canada właśnie opublikowała raport "Zakłócenia na horyzoncie", w którym wylicza niebezpieczne zdarzenia, jakie mogą nastąpić w ciągu najbliższych kilku lat. Oto 10 wstrząsów, na które warto się przygotować.
Jedną z przyczyn kryzysów na całym świecie będą skutki coraz częstszych powodzi, pożarów i innych klęsk spowodowanych przez ekstremalne zjawiska pogodowe. fot. Pexels/Pok Rie
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Policy Horizons Canada to organizacja, która swoimi działaniami i badaniami wspiera kanadyjski rząd. Taki cel ma też opublikowany właśnie raport "Zakłócenia na horyzoncie" – jego autorzy ostrzegają władze Kanady przed poważnymi wydarzeniami, które mogą nastąpić już za kilka lat. Choć prognoza dotyczy tego kraju, to twórcy raportu nie ukrywają, że chodzi o zjawiska, których konsekwencje odczują ludzie na całym świecie.


35 potencjalnych zagrożeń

We wstępie do raportu "Zakłócenia na horyzoncie" szefowa Policy Horizons Canada wyraźnie podkreśla, że jest to tylko prognoza, więc wymienione w nim zjawiska nie muszą nastąpić. Jednocześnie Kristel Van der Elst zauważa, że niedawnych globalnych wstrząsów, takich jak pandemia Covid-19 i jej konsekwencje, inwazja Rosji na Ukrainę czy konflikt Izraela z Hamasem, też mało kto się spodziewał.

Wspomniane wydarzenia doprowadziły do poważnych zmian, których skutki będziemy odczuwać jeszcze przez wiele lat. Jakie będą te skutki? To właśnie jest przedmiotem analiz twórców raportu, który powstał na podstawie rozmów z politykami, ekspertami i analiz procesów zachodzących w społeczeństwach. 

Specjaliści Policy Horizons Canada wyliczają aż 35 zjawisk i wydarzeń, które mogą zmienić nasze życie w ciągu najbliższych kilku czy kilkunastu lat. Aż 10 z nich uznali za wysoko prawdopodobne, a jednocześnie wyjątkowo niebezpieczne. Eksperci zaznaczyli też, kiedy można się spodziewać nadejścia tych niebezpieczeństw. 

1. Ludzie nie będą w stanie odróżnić prawdy od kłamstwa Według twórców raportu "Zakłócenia na horyzoncie" nieumiejętność odróżniania faktów od fake newsów stanie się poważnym problemem dla wielu ludzi już w ciągu najbliższych trzech lat. Wiąże się to oczywiście z coraz większymi możliwościami sztucznej inteligencji, ale też coraz większą ilością błędnych informacji generowanych przez farmy troli. Efektem tego natłoku informacyjnego będzie coraz większe zagubienie, bo ludzie najzwyczajniej w świecie nie będą wiedzieć, komu można zaufać, a kto celowo wprowadza w błąd.

2. Utrata bioróżnorodności i załamanie się ekosystemów Ta katastrofa ekologiczna, będąca następstwem nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych, zanieczyszczenia przyrody i zmiany klimatu może nas dotknąć w ciągu najbliższych 7 lat. Następstwem będzie znaczny wzrost cen żywności.

3. Niewydolność systemów reagowania na zagrożenia  Zdaniem ekspertów w ciągu najbliższych kilku lat nasilą się obserwowane już teraz ekstremalne zjawiska pogodowe – gwałtowne burze, pożary, powodzie, tornada i huragany. To z kolei sprawi, że obecne systemy wykrywania tego typu zagrożeń będą przeciążone i nie będą w stanie odpowiednio wcześniej ostrzegać mieszkańców zagrożonych terenów.

4. Krach infrastruktury krytycznej w wyniku cyberataków  W ciągu najbliższych 4 lat coraz więcej ludzi będzie miało problem z dostępem do internetu, energii elektrycznej i wody, pojawią się też przerwy w dostawach zaopatrzenia w podstawowe produkty spożywcze. Będzie to efekt nasilających się ataków hakerskich na infrastrukturę krytyczną różnych krajów.

5. Coraz większy wpływ szefów gigantycznych korporacji na rządy państw Nieliczni, ale niezwykle bogaci ludzi, do których należą popularne platformy internetowe i wielkie koncerny, będą się starać coraz bardziej wpływać na funkcjonowanie różnych krajów. W ciągu pięciu lat ich realny wpływ na życie zwykłych ludzi w wielu krajach świata może być znacznie większy niż działania lokalnych rządów.

6. Sztuczna inteligencja wymknie się spod kontroli  Eksperci Policy Horizons Canada nie mają wątpliwości, że coraz szybszy rozwój sztucznej inteligencji i jej coraz powszechniejsze zastosowanie ostatecznie zaszkodzi ludziom. Głównie dlatego, że niektóre zawody staną się niepotrzebne, bo człowieka zastąpi maszyna. Ta niekorzystna zmiana może nastąpić już w ciągu najbliższych 6 lat. Poważnym problemem będzie też to, że ludzie nie będą rozumieć, gdzie i jak wykorzystywana jest sztuczna inteligencja.

7. Znaczne ograniczenie dostępu do niezbędnych surowców  Ten problem widać już teraz, dotyczy to jednak głównie rzadkich metali. Za 8 lat takim dobrem rzadkim, a przez to drogim, mogą stać się tak podstawowe surowce jak woda czy piasek, co sprawi, że znacząco wzrosną koszty życia.

8. Coraz droższe dobra, coraz mniej stabilna praca Z raportu Policy Horizons Canada wynika, że w ciągu najbliższych 5 lat coraz więcej Kanadyjczyków będzie miało problem ze znalezieniem stabilnej i dobrze płatnej pracy. Dla wielu z nich nieosiągalnym luksusem stanie się własne mieszkanie, bo ceny nieruchomości będą w tym czasie stale rosnąć. Według prognoz wielu mieszkańców Kanady, ale też innych krajów, już za kilka lat znajdzie się w gorszej sytuacji ekonomicznej niż ich rodzice.

9. Krach systemu opieki zdrowotnej  Starzenie się społeczeństwa, coraz gorszej jakości żywność, coraz mniejsza skuteczność antybiotyków. To wszystko sprawia, że system opieki zdrowotnej staje się za bardzo obciążony i nie jest w stanie zaspokajać zwykłych potrzeb, a w sytuacjach kryzysowych staje się niewydolny. Zdaniem autorów raportu ten ponury scenariusz może się spełnić już za 5 lat.

10. Dyktatury zamiast rządów demokratycznych Problemy, z jakimi już dziś boryka się świat, mogą doprowadzić do tego, że stery rządów w wielu krajach świata przejmą różnej maści dyktatorzy. W efekcie reżimy autorytarne zaczną wypierać demokrację. Napięcia między krajami rządzonymi przez dyktatorów i państwami demokratycznymi będą z kolej przyczyną kolejnych globalnych konfliktów.

Spokojnie już było

W podsumowaniu autorzy podkreślają, że te prognozy mogą się nie ziścić, ale może też być tak, że kilka powyższych kryzysów nastąpi jednocześnie. "Chociaż nie ma gwarancji, że zakłócenia opisane w tym raporcie wystąpią, są one prawdopodobne, a przeoczenie ich może wiązać się z ryzykiem w różnych obszarach polityki" – czytamy w zakończeniu raportu. Twórcy tych prognoz twierdzą jednak, że rząd Kanady i przywódcy innych krajów powinni znać te potencjalne zagrożenia i stworzyć narzędzia, które pomogą zniwelować ich skutki.

Źródło: horizons.service.canada.ca

Czytaj także: https://dadhero.pl/293444,przygotuj-rodzine-na-niebezpieczenstwa-pomoze-w-tym-nowa-strona-rcb