Twoje dziecko kocha wikingów? Noc Muzeów w tym miejscu skradnie mu serce

Artur Grabarczyk
10 maja 2024, 16:24 • 1 minuta czytania
Dokładnie 80 lat temu Islandia przestała być monarchią, a stała się republiką. Kulisy tego i wielu innych wydarzeń z historii tego kraju będzie można poznać 18 maja podczas tegorocznej Nocy Muzeów w siedzibie Ambasady Islandii w Warszawie. Sporo atrakcji przygotowano z myślą o dzieciach. Najmłodsi będą mogli wyrobić sobie pamiątkowy paszport, wysłuchać opowieści o wikingach i spróbować islandzkich słodyczy.
Podczas Nocy Tuzów w Ambasadzie Islandii będzie można posłuchać o wikingach fot. 123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Filmy, seriale, książki – moda na historie o wikingach trwa w najlepsze. Jeśli ty i twoje dziecko lubicie takie klimaty, to na trasie waszych wędrówek podczas nadchodzącej Nocy Muzeów nie może zabraknąć Ambasady Islandii w Warszawie. Otwarta zaledwie dwa lata temu placówka dyplomatyczna już po raz drugi uczestniczy w tej akcji. I znów przygotowała mnóstwo atrakcji.


Twoje imię i nazwisko po islandzku

Noc Muzeów w Ambasadzie Islandii rozpocznie się o godzinie 17:00 od warsztatów dla dzieci pod hasłem "Ile lat ma Islandia?" Uczestnicy dowiedzą się, jak daleko sięga historia Islandii i co to właściwie znaczy, że 80 lat temu stała się republiką. "Opowiemy wam o najstarszym parlamencie w Europie działającym do dzisiaj, o islandzkich wikingach i o tym, jak ważna dla Islandczyków jest wolność i niepodległość. Podczas warsztatów wykonacie pamiątkowe paszporty islandzkie i dowiecie się, jak po islandzku brzmi Wasze imię i nazwisko" – zapowiadają organizatorzy. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 8-13 lat z rodzicami.

Wikingowie i artyści

O godzinie 18:00 odbędzie się z kolei spotkanie z Mateuszem Sawczynem, popularyzatorem nauki, pasjonatem mitologii i autorem książki "Mity nordyckie". Ekspert przedstawi opowieści o wikingach, którzy przed wiekami osiedlili się na Islandii i o tym, jak wyglądało ich życie na te wyspie. Nie zabraknie też historii o nordyckich bogach i mitach.

Na godzinę 19:00 organizatorzy zaplanowali spotkanie z Emilianą Konopką – historyczką sztuki, skandynawistką, autorką poświęconego Islandii portalu utulethule.pl. Ekspertka przedstawi w pigułce 100 lat sztuki islandzkiej i opowie o tym, jaką rolę artyści z Islandii odegrali w walce o niepodległość tego kraju.

Podróż do krainy gejzerów

O godzinie 20:00 Monika Krauze i Maciej Budzich, podróżnicy i twórcy Projektu Islandia zaproszą wszystkich na wycieczkę po Islandii pod hasłem "Jak szukać wolności w islandzkim krajobrazie?". Będzie to okazja do podziwiania piękna surowej islandzkiej przyrody, niezwykłych widoków i zapierających dech w piersiach pejzaży. A także okazja do wysłuchania relacji z wypraw do tego kraju. 

Islandię będzie można nie tylko zobaczyć, ale też spróbować jej smaków. Na uczestników czekać będą bowiem tradycyjne islandzkie słodkości. 

Wszystkie spotkania odbywają się w sali konferencyjnej Ambasady Islandii w Polsce przy al. Armii Ludowej 26, wieża A, piętro 8. Wstęp jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczne są zapisy. Zgłosić się można za pomocą formularza zamieszczonego w mediach społecznościowych Ambasady Islandii. 

Czytaj także: https://dadhero.pl/285125,jak-sie-zyje-w-islandii-autor-bloga-nasz-maly-swiat-opowiedzial-nam-o-tym