Rozważasz powrót do byłej partnerki? To odpowiedz sobie na tych 6 pytań

Artur Grabarczyk
10 maja 2024, 10:28 • 1 minuta czytania
Nie wyszło wam, rozstaliście się, ale ty wciąż coś do niej czujesz. I kusi cię, żeby zaproponować jej "Dajmy sobie jeszcze jedną szansę". Zanim podejmiesz taką próbę reaktywacji dawnego związku, sprawdź, czy to ma sens. Pomoże ci w tym lista pytań, które ułożyła psycholożka i terapeutka Sylwia Sitkowska. 
Powrót do byłej partnerki może się udać, trzeba się jednak dobrze zastanowić nad tym, co wam nie wyszło za pierwszym razem. fot. Pexels/Shihab Nymur
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Stare porzekadło mówi, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Czasem jednak pokusa, by jeszcze raz przeżyć to, co dobrze się kojarzy, jest tak silna, że trudno jej się oprzeć. Nawet wtedy, gdy pamiętamy, że za pierwszym razem nie skończyło się dobrze. Jeśli masz pokusę, by po raz drugi związać się z kobietą, z którą się rozstałeś, to zanim podejmiesz tę próbę, dobrze przemyśl, co możesz zyskać, a co stracić. Pomoże ci w tym lista pytań, którą na swoim kanale na YouTube opublikowała znana psycholożka i terapeutka Sylwia Sitkowska.


1. Dlaczego się rozstaliście?

Najpierw przypominasz sobie powód lub powody waszego rozstania. A potem musisz ocenić, co się w tej kwestii zmieniło. Dajmy na to, że powodem był pracoholizm partnerki. To teraz pytanie brzmi, czy ona już nie poświęca się tak karierze jak dawniej. A jeśli nadal pracuje dużo, to czy ty jesteś w stanie to zaakceptować. Jeśli ani w niej, ani w tobie nie zaszła żadna zmiana w podejściu do tej kwestii, która was kiedyś poróżniła, to trudno podejrzewać, że za drugim podejściem wasz związek będzie inny.

2. Jakie są wasze uczucia?

Chodzi o twoje uczucia i uczucia partnerki. "Czasami słyszę, że miłość. Bo miłość jest najważniejsza. Owszem, miłość jest szalenie ważna, ale czasami nie wystarcza. Bo jeśli są obiektywne przeciwwskazania do tego, żeby być razem – przemoc czy zdrada, która nie jest akceptowana przez drugą stronę – no to jest pytanie, czy ja chcę narażać się na takie sytuacje w przyszłości" – tłumaczy Sylwia Sitkowska. I radzi, by zastanowić się, czy twoje uczucia do byłej partnerki są na tyle silne, by znieść to, co ponownie cię z nią czeka. A także zastanowić się nad tym, co czuje ona. 

3. Czy jesteś gotowy pracować nad waszą komunikacją?

Skoro się rozstaliście, to prawdopodobnie nie umieliście się dogadać w kwestiach, które was różniły. Zawiodły zatem metody komunikacji. Musisz więc się zastanowić nad tym, czy jesteś w stanie zmienić formy komunikatów, jakie wysyłasz do partnera. Zwłaszcza, że znasz byłą partnerkę i wiesz, jakie twoje zachowania czy odzywki wyprowadzą ją z równowagi.

4. Jakie macie oczekiwania?

A przede wszystkim, czy wasze oczekiwania są podobne? "Może się okazać, że ty myślisz, że teraz będzie inaczej, lepiej, masz jakieś wyobrażenia, a partnerka myśli: Było ok i niech tak będzie dalej" – wyjaśnia Sylwia Sitkowska. I tu już jest różnica oczekiwań. Zanim więc do siebie wrócicie, musicie porozmawiać i ustalić, co ma wam to dać. Tylko tak ustalicie, czy wasze wizje są na tyle podobne, by powrót miał szanse powodzenia.

5. Dlaczego tak naprawdę chcesz do niej wrócić?

Pytanie o motywację jest jednym z ważniejszych w tej sytuacji. Zdaniem Sylwii Sitkowskiej trzeba naprawdę dobrze przemyśleć, po co zabiegamy o to, by wrócić do byłej partnerki. Jeśli chodzi o to, że to ona cię zostawiła i chcesz jej udowodnić, że popełniła błąd, to to jest dość kiepski powód. W grę bowiem nie wchodzi uczucie, ale ambicja, a na tym dobrego związku raczej nie da się zbudować.

6. Czy jesteś w stanie przebaczyć?

To pytanie powinni sobie zadać ci, którzy zostali przez byłą partnerkę poważnie zranieni. Jeśli to było bolesne, stało się powodem rozstania, to należy sobie zadać pytanie, czy nie będziesz wracać do tej sytuacji, gdy do siebie wrócicie. Chodzi o to, by tę trudną sytuację wspólnie przepracować, chociażby na terapii, a potem zamknąć. "Jeżeli czujesz, że jesteś w stanie to zrobić, to jest to jakiś kierunek, który pretenduje do tego, że warto rozważyć to bycie razem. Ale jeżeli czujesz, że to jest za mocne dla ciebie, że będziesz do tego wracać, to warto sobie postawić pytanie, czy chcesz być w związku, w którym jest taki cień. Cień, który często rzuca się na całe życie" – radzi Sitkowska.

Pytania już masz. Teraz potrzebujesz czasu na zastanowienie się i wypisanie na kartce odpowiedzi. Jeśli na tej podstawie uznasz, że warto po raz drugi wchodzić do tej samej rzeki, to życzymy ci powodzenia.

Czytaj także: https://dadhero.pl/287671,przyjazn-po-rozstaniu-czy-mozna-przyjaznic-sie-z-byla-partnerka