"Moje ulubione błędy" to jeden ze sposobów, który pomoże dziecku odnieść sukces
Badania przeprowadzone przez naukowców w Stanach Zjednoczonych jednoznacznie dowodzą, że zachęcanie do rozwoju i odnoszenia sukcesów może radykalnie poprawić postawę, wydajność i zaangażowanie dziecka. Drogi tato, nie czekaj, działaj!
Podziel się historiami
Nikt nie jest nieomylny, każdy popełnia błędy – ja to wiem i ty to wiesz. Ale twoje dziecko już niekoniecznie. Dzieci często wstydzą się porażek, niepowodzeń, bo są przekonane, że rodzice są nieomylni i że wszystko przychodzi im z łatwością. Opowiadanie historii, dzielenie się swoimi przeżyciami, jest jedną z cenniejszych lekcji, jakie możesz przekazać dziecku. Pokazujesz, że pracą, zaangażowaniem i wysiłkiem możesz coś w życiu osiągnąć.
Porozmawiaj o błędach
Dzieci, które nastawione są na rozwój, nie boją się popełniać błędów, ponieważ wiedzą, że nie odzwierciedlają one ich wrodzonych zdolności. Postrzegają je jako okazję do nauki, wyciągnięcia wniosków. Weź dużą kartkę i napisz "Moje ulubione błędy". Poproś domowników, by opowiedzieli o błędach, które ostatnio popełnili.
Mogą to być zarówno zabawne historie, np. "Powinienem mieć w pracy zapasową koszulę, bo często zalewam się kawą", jak i te poważniejsze: "Postąpiłem źle i wyrządziłem komuś krzywdę". W ten sposób pokażesz dziecku, że każdy błądzi, podnosi się, wyciąga wnioski i idzie dalej. Na tym polega życie.
Pokaż, ile osiągnęło
Są dzieci, które koncentrują się wyłącznie na niepowodzeniach, na tym, czego nie udało im się osiągnąć. Nie dostrzegają lub bardzo szybko zapominają o odniesionych sukcesach. Kiedy twoje dziecko ma dość, jest zniechęcone i nie ma ochoty do walki, pokaż mu, ile przeszło. Przypomnij, jakie przeszkody udało mu się pokonać. Być może miało trudności z jazdą na rowerze, a teraz radzi sobie doskonale. Może nie mogło nauczyć się literek, a teraz czyta całe książki.
Dzieci lubią przypominać sobie, jakie były, co robiły. Może masz jakieś zdjęcia, filmy z tamtego okresu, które mógłbyś wykorzystać?
Daj wsparcie
Samo być może o nie nie poprosi, ale gdy zapytasz, może skorzysta z twojej pomocy. Rozmawiaj z dzieckiem i odkrywaj obszary, w których potrzebuje twojego wsparcia (być może jest ich kilka, a może nie ma ani jednego). Zapytaj, nad czym pracuje, dowiedz się, czego się uczy. Pomaganie dzieciom w odnoszeniu sukcesów nie polega wyłącznie na zachęcaniu i przekonywaniu, że warto się starać. To także, a może i przede wszystkim, zapewnianie wsparcia i chęć niesienia pomocy wtedy, gdy jej potrzebują.
Źródło: cnbc.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/292849,chcesz-by-twoje-dziecko-odnioslo-sukces-psycholog-z-harvardu-ostrzega