Często zastanawiamy się, jak wychować dziecko, by w życiu dorosłym odniosło sukces. Na jakie zajęcia dodatkowe zapisać, do jakiej szkoły posłać, do czego przywiązywać szczególną uwagę? Staramy się spełniać marzenia, rozwijać zainteresowania i pomóc w osiągnięciu sukcesu. Jest jednak pewien sekret, który zdradza specjalistka z Harvardu.
Zamiast podkreślać osiągnięcia, np. chwalić za dobrą ocenę na świadectwie czy dobrze napisaną kartkówkę, powinniśmy skupić się na konkretnych cechach charakteru, które pomogły dziecku odnieść sukces.
– Dostrzeganie mocnych stron innych ludzi i docenianie ich sprawia, że ludzie wokół nas czują, że są ważni – mówi Jennifer Breheny Wallacce.
Ekspertka przeprowadziła wywiady z psychologami dziecięcymi, a także ankietę wśród 6500 rodziców w całych Stanach Zjednoczonych. Badania dowiodły, że zwracanie uwagi na uczuciowość, kreatywność i inne pozytywne cechy dzieci bardzo często pomagało im rozwijać się w zdrowy emocjonalnie sposób.
Każdy rodzic powinien dostrzec w swoim dziecku coś wartościowego, coś, co nie jest związane z osiągnięciami zewnętrznymi.
Często jest tak, że chwalenie dzieci za konkretne osiągnięcia przynosi więcej szkody niż pożytku. Nacisk na dobre oceny, wygraną w konkursie, zajęcie jak najlepszego miejsca zwiększa stres. W takim przypadku pochwała nie jest zachętą, a presją, która paraliżuje i podcina skrzydła. To pewnego rodzaju konkretne oczekiwanie.
Dzieci, które dobre oceny postrzegają jako wynik włożonego w coś wysiłku, jako swoją mocną stronę, a nie wyuczoną umiejętność, odnoszą większe sukcesy w późniejszym życiu. Wiedzą, że rodzice cenią je za to, kim są, a nie tylko za to, co osiągną. Co za tym idzie, stają się pewniejsze siebie, bardziej ambitne, nie boją się porażki i chętniej podejmują nowe wyzwania.
Identyfikacja mocnych stron dziecka dla niektórych rodziców może okazać się sporym wyzwaniem. Stres, jaki związany jest z rodzicielstwem, sprawia, że częściej skupiamy się na słabościach, niedoskonałościach, a nie zauważamy umiejętności, zdolności. Jak temu zaradzić?
Zacznij uważniej przyglądać się swojemu dziecku. Zwróć uwagę na kreatywność, życzliwość, poczucie humoru czy odwagę. Zacznij komplementować, chwalić, doceniać, ale nie za oceny czy osiągnięcia, a za charakter i umiejętności.
Źródło: cnbc.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/292744,slowa-maja-moc-oto-8-pozytywnych-zwrotow-ktore-warto-mowic-dziecku