8 nieoczywistych cech płynących z wychowania empatycznego dziecka. 5 najważniejsza

Klaudia Kierzkowska
13 września 2023, 10:07 • 1 minuta czytania
Empatia to zdolność do postawienia się na czyimś miejscu i zrozumienie tego, czego w danym momencie doświadcza. Brak empatii często prowadzi do obojętności, problemów czy trudności w rozwiązywaniu konfliktów. To chlubna cecha, którą warto wyrabiać w dziecku już od najmłodszych lat.
Empatia przybliża dziecko do osiągnięcia sukcesu. fot. Cherylholt/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Zdaniem wielu osób, empatia jest "czymś", co występuje w nas naturalnie. Możemy się z tym urodzić lub nie. W rzeczywistości jednak jest umiejętnością, której możemy się nauczyć. Oto 8 nieoczekiwanych korzyści, płynących z wychowania empatycznego dziecka.


Umiejętności społeczne

Empatia stanowi podstawę naszych umiejętności społecznych. Bez niej nawiązanie kontaktu z innymi osobami, zrozumienie ich potrzeb i marzeń będzie niemalże niemożliwe. Empatyczne dziecko łatwiej nawiązuje nowe znajomości, przyjaźnie. Szybciej znajduje wspólny język z nowo poznanymi osobami, co przekłada się na lepszą adaptację w przedszkolu czy szkole.

Nauka

Zdobywanie wiedzy wiąże się z otwartością, a czasami umiejętnością postawienia się na miejscu drugiej osoby. Empatia umożliwia zrozumienie tego co czują inni, nawet ci, których nie znamy lub ci, z których poglądami się nie zgadzamy.

Współczucie

Empatia buduje współczucie. Dzieci, które potrafią zrozumieć czyjeś uczucia, częściej okazują współczucie i niosą pomoc. Są bardziej wyrozumiałe, a co za tym idzie, są świetnymi przyjaciółmi i słuchaczami.

Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna to niezwykle ważna umiejętność rozumienia i panowania nad emocjami. Świadczy o pewnego rodzaju świadomości i dojrzałości. Osoby empatyczne i z wysoką inteligencją emocjonalną, doskonale rozpoznają stany emocjonalne innych.

Tolerancja i akceptacja

Osoby nieposiadające empatii mają trudności z tolerancją odmiennych przekonań i wartości. Nie potrafią zaakceptować "odmienności". Empatyczne dzieci z łatwością odkładają na bok uprzedzenia i bez problemu akceptują różnice, jakie zauważają u innych osób, np. kolegów, koleżanek. Nie dzielą ludzi na złych i dobrych, a z takim samym szacunkiem odnoszą się do każdego.

Sukces

Empatia jest niezwykle ważną umiejętnością, która przybliża nas do sukcesu, nawet w życiu dorosłym. Empatyczne dzieci potrafią zrozumieć, co czują inni i z łatwością ugruntowują swoją pozycję na ścieżce, którą chcą podążać w życiu.

Satysfakcja związana z przyjaźnią i związkami

Empatyczne dzieci są otwarte na świat, z uśmiechem przyjmują to, co przynosi im los. Dziecko, które nie zostało nauczone empatii, w życiu dorosłym będzie miało trudności w nawiązywaniu poważniejszych relacji. Nie będzie umiało spojrzeć na problemy, sytuacje z perspektywy drugiej osoby. Empatia jest niezbędna do budowania przyjaźni o silnych fundamentach.

Ewaluacja

Życie to nieustanna zmiana, dostosowywanie się, rozwój. Empatia odgrywa w tym przypadku kluczową rolę. Dziecku, które nie potrafi współczuć i postawić się na miejscu drugiej osoby, będzie trudno przystosować się do prawdziwego życia.

Źródło: Awarenessact

Czytaj także: https://dadhero.pl/291758,jak-wychowac-empatyczne-dziecko-wyprobuj-kazda-z-metod