Ta technika działa, ale krzywdzi. Na co dzień wykorzystują ją politycy

Klaudia Kierzkowska
24 sierpnia 2023, 11:25 • 1 minuta czytania
Zdarza się, że rozmawiając z drugą osobą, miałeś wrażenie, że zostałeś zahipnotyzowany? Czułeś, jakby ktoś przejął nad tobą kontrolę? Z jednej strony wydaje ci się to nieprawdopodobne, a z drugiej wciąż nie możesz przestać o tym myśleć. Sprawdź, czym jest hipnoza konwersacyjna.
Osoba zahipnotyzowana nie musi postępować zgodnie z polecaniami wydawanymi przez hipnotyzera. Fot.Pasja1000/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Hipnoza konwersacyjna to metoda "wszczepiania" sugestii podczas rozmowy z drugą osobą. Jej głównym celem jest wywarcie wpływu, przekonanie do wykonania jakiegoś działania czy zmiany sposobu myślenia. Wbrew błędnemu przekonaniu osoba zahipnotyzowana nie musi postępować zgodnie z polecaniami wydawanymi przez hipnotyzera.


Proces hipnozy konwersacyjnej

Zastanawiasz się, czy kiedykolwiek zostałeś zahipnotyzowany podczas rozmowy? Przekonaj się, jak dokładnie przebiega cały ten proces. W ramach hipnozy konwersacyjnej istnieją cztery taktyki.

Utworzenie ram

To nic innego jak przejęcie kontroli nad rozmową. Osoba, która stosuje hipnozę, staje się dowódcą, głównym reżyserem. Jednak dowództwo nie jest widoczne, a wręcz przeciwnie. Ten rodzaj hipnozy polega na przejęciu woli. Inicjator rozmowy dostosowuje się do niej, dokładnie obserwuje i przekazuje informacje zwrotne, które prowadzą do porozumienia.

Co dokładniej mamy na myśli? Wyobraź sobie, że między tobą a kolegą doszło do konfliktu. Opowiadasz o tym hipnotyzerowi, który dokładnie wysłuchuje, a następnie mówi coś w stylu: "Wiem, że masz rację. Masz prawo być rozczarowany i zły, ale dobrze by było, gdybyś spróbował też zrozumieć swojego kolegę".

Utworzenie relacji

To zbudowanie zaufania, stworzenie bezpiecznej atmosfery. W tym przypadku inicjator naśladuje drugą osobę niemalże we wszystkim. Parafrazuje to, co mówi, naśladuje ton głosu i styl mowy. Nieświadomie ufamy ludziom, którzy zachowują się podobnie do nas, którzy są tacy jak my. Hipnotyzer doskonale zdaje sobie z tego sprawę i z pewnością wykorzysta to we właściwym momencie.

Zmiana

Metoda ta może być zastosowana wtedy, gdy dana osoba tak bardzo pochłonięta jest rozmową, że łatwo ulega wpływom. Technika opiera się głównie na ciekawych historiach i zabawnych anegdotach. To właśnie za ich pomocą inicjator przejmuje władzę nad rozmówcą. Nie prosi wprost, by nie wzbudzić podejrzeń i wątpliwości. Opowiadając historie, w których ukryty jest pewien przekaz, zaszczepia w drugiej osobie pewną ciekawość.

Zamknięcie

Kiedy hipnotyzer zaszczepi swoją sugestię, zamyka sprawę. Następuje natychmiastowa zmiana tematu, która powoduje "wybiórczą amnezję". Z jednej strony osoba zapomina o tym, czego dotyczyła rozmowa, z drugiej sugestie i prośby utrwalają się w jej pamięci.

Czy to naprawdę działa?

Hipnoza konwersacyjna okazuje się skuteczna w wielu obszarach, np. wykorzystywana bywa w reklamach. Wykorzystują ją mówcy, politycy. Jednak tak naprawdę każdy z nas może nauczyć posługiwać się wspomnianymi technikami. Co ważne, ten rodzaj hipnozy polega na prowadzeniu rozmowy w możliwie jak najbardziej naturalny sposób.  

Źródło: Exploringyourmind

Czytaj także: https://dadhero.pl/292231,6-zachowan-ktore-zdradzaja-twoja-prawdziwa-nature-mamy-racje