Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? 6 cennych wskazówek

Klaudia Kierzkowska
22 sierpnia 2023, 10:30 • 1 minuta czytania
Wielkie odliczanie właśnie się rozpoczęło. Już niedługo niektóre dzieci rozpoczną swoją przygodę z przedszkolem. Adaptacja to ważny proces, od którego zależy to, jak maluch odnajdzie się w nowym miejscu i jak będzie "funkcjonował" w kolejnych latach. Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?
Pójście do przedszkola to ogromne wydarzenie w życiu dziecka. fot. _Alicja_/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dziecko do pójścia do przedszkola należy przygotować. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Rzucanie na głęboką wodę może pogłębić strach i lęk, co w konsekwencji niekorzystnie odbije się na całej rodzinie. Maluch nie będzie chciał uczęszczać do placówki, a zdenerwowani rodzice będą na siłę go do niej posyłać.


Nauka umiejętności

Przedszkolaki nabywają wielu nowych umiejętności. Rysują, malują, wycinają, wyklejają. By oszczędzić maluchowi niepotrzebnego stresu, naucz, jeśli oczywiście jeszcze tego nie umie, jak trzyma się kredkę, nożyczki czy otwiera klej. Ważnym elementem ułatwiającym odnalezienie się w nowym miejscu jest nauka czynności samoobsługowych. Dziecko, które już zaraz zostanie przedszkolakiem, powinno umieć samodzielnie jeść, umyć ręce, buzię i sygnalizować swoje potrzeby.

Słuchanie

Od przedszkolaków oczekuje się "podążania" za wskazówkami. Przez większość dnia muszą słuchać i wykonywać polecenia wypowiedziane przez przedszkolnych nauczycieli. Jemy, malujemy, śpiewamy, tańczymy w kółeczku. Jeśli to dla twojego dziecka zupełnie coś nowego, poćwicz z nim w domu. Zachęć do wykonywania prostych zadań, poproś o pomoc, chociażby w ułożeniu serwetek na stole.

Pora snu

Wraz z  początkiem września najprawdopodobniej w waszym domu zagości nowa rutyna. Wcześniejsze pobudki dla małych śpiochów mogą okazać się dużym wyzwaniem. Dlatego już teraz, pod koniec wakacji, wprowadź do waszego życia nowe nawyki. Wcześniejsza pobudka, wcześniejsza pora pójścia do łóżka. By usprawnić przygotowania, przećwicz z dzieckiem poranne czynności – toaleta, ubieranie, jedzenie.

Pomoc

By ułatwić dziecku pójście do przedszkola i zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu, przećwicz proszenie o pomoc. Wyjaśnij, że nauczyciele w przedszkolu zawsze chętnie służą pomocą i że zawsze w razie problemu można się do nich zwrócić. Dzieci, które będą wiedziały, jak zwrócić się do opiekuna, będą pewniejsze siebie i odważniejsze. Będą się czuły bezpieczniej.

Uczucia

Pójście do przedszkola to ogromne wydarzenie w życiu dziecka. Towarzyszy mu mnóstwo różnych emocji. Z jednej strony ciekawość, z drugiej niepokój i strach. Porozmawiaj z maluchem o uczuciach, wytłumacz, podziel się swoimi doświadczeniami. Zapewnij, że zawsze może na ciebie liczyć i że może, a nawet powinno mówić ci o każdym problemie. Okaż empatię, nie wyśmiewaj i nie krytykuj.

Mocne strony

Wiele dzieci martwi się, że nie da rady, że nie podoła w nowym miejscu. Przypomnij dziecku o jego mocnych stronach, wspomnij o różnych trudnych czy niekomfortowych sytuacjach, w których dało radę. Nie zapomnij podkreślić, że nikt nie jest idealny, każdy może czegoś nie wiedzieć i każdy ma prawo popełniać błędy.

Źródło: gdc.unicef.org

Czytaj także: https://dadhero.pl/288655,adaptacja-w-przedszkolu-dziecko-placze-i-nie-chce-chodzic-do-przedszkola