6 powodów, dla których warto sprawić dziecku psa. Numer 1 jest bardzo ważny
Pies to prawdziwy przyjaciel człowieka. Jest z nami na dobre i na złe. Uwielbiamy przytulać się do niego na kanapie, zabierać na długie spacery po lesie czy uczyć aportowania. Niektórzy psy traktują jak równouprawnionych domowników. Nie dość, że możemy się w nich zakochać na zabój, to posiadanie psa ma korzystny wpływ na rozwój twojego dziecka.
Zdrowie psychiczne
Posiadanie zwierzęcia ma korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Jedno z badań wykazało, że wychowywanie się razem z psem korelowało z niższymi wskaźnikami lęku u dzieci. Dzięki psom nie czujemy się samotni, znikają zmartwienia i stres.
– Posiadanie zwierzaka pomaga dzieciom radzić sobie ze stresem. Zabawa ze zwierzakiem uwalnia napięcie – wyjaśnia Mayra Mendez, licencjonowana psychoterapeutka.
Kolejne z badań dowodzi, że zarówno psy, jak i konie zmniejszają uczucie lęku.
Umiejętności społeczne
Pies to z jednej strony doskonały kompan do zabaw i spacerów, a z drugiej zwierzę, które potrzebuje czegoś w zamian, np. miłości, troski. Dzieci, które mają swoich czworonożnych przyjaciół, lepiej wchodzą w interakcję i nawiązują nowe znajomości.
– Zwierzęta potrzebują opieki i kontaktu, co aktywuje u dzieci zdolność do działania w empatyczny, współczujący sposób. Pomaga tworzyć silne więzi – mówi Jackie Tassiello, licencjonowana terapeutka.
Zabawa z psem uczy nie tylko brania, ale i dawania. Wymaga zaangażowania i zrozumienia.
Umiejętności komunikacyjne
Kolejną niezaprzeczalną korzyścią płynącą z posiadania zwierzęcia jest rozwój, poprawa umiejętności komunikacyjnych.
– Zwierzęta pomagają dzieciom myśleć i rozwiązywać problemy poprzez interakcję, zabawę i opiekę – mówi Mendez.
Dodatkowo wzmacniają umiejętności językowe i komunikacyjne. Przecież nikt, tak jak pies, nie będzie cierpliwie słuchał opowieści dziecka, które chętnie podzieli się z nim każdym przeżytym doświadczeniem i każdą przygodą. Maluchy ćwiczą mowę, stają się bardziej otwarte i pewne siebie.
Umiejętności życiowe
Posiadania zwierzęcia to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Psy mają swoje potrzeby, które dzieci – oczywiście z twoją pomocą – muszą zaspokoić. Maluch, który karmi, myje i zabiera na spacer psa, uczy się odpowiedzialności i samodzielności. A kiedy musicie wcześniej wrócić ze sklepu do domu, by wyprowadzić psa na spacer, pokazujesz dziecku, że nie można nigdy zapominać o żywej istocie, która jest od was zależna.
Aktywność fizyczna
Posiadanie psa wiąże się z regularnymi spacerami i aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu. Zwierzęta korzystnie wpływają na zdrowie fizyczne i kondycję dziecka. Co ciekawe, jedno z badań dowodzi, że dzieci wychowujące się ze zwierzętami są mniej podatne na alergie.
Strata i żałoba
Psy często stają się prawdziwymi domownikami, co jest niezwykłe i przepiękne. Ich odejście boli i sprawia, że trudno pogodzić się ze stratą. Choć to z jednej strony bardzo smutne wydarzenie, to z drugiej okazja do nauczenia dziecka jak radzić sobie ze stratą, żalem i smutkiem.
Źródło: Psychcentral
Czytaj także: https://dadhero.pl/287743,dzieci-chca-zwierzaka-oto-6-pytan-ktore-powinienes-sobie-zadac